Vraća se puna plata za trudnice
Strana 1 od 2 12 PoslednjaPoslednja
Prikaz rezultata 1 do 15 od ukupno 17
  1. #1

    Vraća se puna plata za trudnice

    Strategija za podsticaj rađanja, koju je Vlada Srbije usvojila u četvrtak, predviđa čitav niz mera koje bi trebalo da podstaknu parove na stvaranje potomstva, ali i da majkama i očevima olakšaju roditeljstvo. Tako će trudnice od 2009. godine dobijati pun iznos plate za vreme koje provedu na bolovanju. Među najznačajnijim merama su i besplatni udžbenici za osnovno i srednje obrazovanje za treće i četvrto dete, zatim povoljniji krediti za parove do 35 godina starosti, ali i povećan broj vrtića kojih će biti i u firmama. Strategija predviđa i podsticanje zapošljavanja mladih roditelja i pojačanu inspekcijsku kontrolu poslodavaca da bi bila sprečena diskriminacija majki i trudnica, pogotovo kad je nerađanje uslov za dobijanje posla.
    Na najveće odobravanje naišla je odredba strategije po kojoj će trudnice, koje su na održavanju trudnoće, dobijati pun iznos zarade umesto dosadašnjih 65 odsto. Pokrajinski sekretar za zdravstvo i socijalnu politiku Miloš Lučić kaže za GL da je veoma zadovoljan što je ta mera prepoznata kao jedan od prioriteta, tim pre što je inicijativu za to još ranije podnela upravo pokrajinska vlada i skupština. Inicijator roditeljskog portala Bebac.com Vladimir Ješić ističe da je povećanje naknade trudnicama pokazatelj da su stvari konačno krenule nabolje. Kako je rekao, ta strategija sigurno nije čarobni štapić, ali će mnogo značiti sadašnjim i budućim roditeljima. Sličnog je mišljenja i pokrajinska sekretarka za demografiju, porodicu i društvenu brigu o deci Novka Mojić koja kaže da je neophodno da se, osim republičkih i pokrajinskih organa, i lokalne samouprave što više uključe u sprovođenje mera za podsticaj rađanja. Strategija predviđa i uvećanje iznosa roditeljskog dodatka, koji bi trebalo da bude isplaćivan odjednom. Uz to, iznos dodatka za treće i četvrto dete biće duplo veći nego za drugo. Roditeljski dodatak za prvo dete trenutno iznosi 20.000 dinara i isplaćuje se jednokratno, za drugo dete 74.000 dinara, 133.000 za treće i 178.000 dinara za četvrto dete, ali se ti dodaci isplaćuju u 24 jednake rate. S druge strane, iako strategijom nije predviđeno uvećanje dečjeg dodatka, koji iznosi oko 1.600 dinara mesečno po detetu, Mojićeva kaže da će pokrajina insistirati da on bude uvećan i da što više dece bude njime obuhvaćeno. Od 2011. godine mladi bračni parovi do 35 godina moći će da računaju i na povoljnije stambene kredite, a rata će se smanjivati s povećanjem broja dece u porodici. Predviđeno je i podsticanje zapošljavanja mladih nezaposlenih roditelja, kao i otvaranje vrtića u novim naseljima, ali i u preduzećima.
    Ubuduće će se mladi, ali i budući roditelji, više obrazovati o roditeljstvu i rađanju. Osim toga, biće povećan broj žena koje će veštačkim putem biti oplođene, ali i klinika na kojima će to moći da urade. "Dobro je što navršenih 35 godina više nisu granica za veštačku oplodnju. Sada se mladi kasnije opredeljuju za roditeljstvo, jer prvo žele da izgrade karijeru i obezbede uslove za život, pa je sve više prvih trudnoća u tridesetim godinama", kaže za GL Dragana Ćorić iz Udruženja "Roditelj" Novi Sad.
    (GL)
    ... Ko nije drvo razumeo prvo, pa tek onda sadio, taj nije ništa uradio... I, shvatiće, kad-tad, da ne zna šta je hlad....

  2. #2

    Odgovor: Vraća se puna plata za trudnice

    Ha! Zaspošljavanje! Što mi ne daju penziju pa da rodim i četvrto?

  3. #3

    Odgovor: Vraća se puna plata za trudnice

    Ne dopada mi se ovo...
    Ako sam dobro shvatio, umesto da drzava perduzme teret placanja trudnice i zene na porodjajnom, to ce morati da cini poslodavac?
    Tako se lako povecava plata jednim potezom na papiru...
    Samo mnoge firme nemaju resurse da dele dve plate mesecno za dato radno mesto (za majku i za zamenu...), pa ce opet primati muskarce na poslove koje bi mogle raditi i zene.

    Ispravite me, ako gresim...
    Gospodine, vase dete se plazi na mene!

  4. #4

    Odgovor: Vraća se puna plata za trudnice

    I ja mislim da to nece funkcionsati bas najbolje. Danas se prilikom zaposljavanja uvijek pita da li je djevojka udata da li planira u skorije vrijeme. A one koje su udate jel planiraju djecu uskoro .... a to je sve zbog toga da ne mora da trazi zamjenu kad dodje taj dan. Ima tu mnogo rupa koje treba popuniti prvo ...

  5. #5

    Odgovor: Vraća se puna plata za trudnice

    Citat biterlemon kaže: Pogledaj poruku
    Ne dopada mi se ovo...
    Ako sam dobro shvatio, umesto da drzava perduzme teret placanja trudnice i zene na porodjajnom, to ce morati da cini poslodavac?
    Tako se lako povecava plata jednim potezom na papiru...
    Samo mnoge firme nemaju resurse da dele dve plate mesecno za dato radno mesto (za majku i za zamenu...), pa ce opet primati muskarce na poslove koje bi mogle raditi i zene.

    Ispravite me, ako gresim...
    ...uvek je platu isplaćivao poslodavac,tako je i sada, i nakon toga podnosi državi zahtev za refundaciju tih sredstava...


    ...začkoljica u svemu ovome je što sad ispada da ONI nešto novo daju trudnicama, i prave si reklamu, a baš ONI su smanjili taj procenat sa 100% koliko je bilo dok je milošević bio na vlasti... naravno, o visinama plata i svemu ostalom nije reč, ali ako gledamo procente, onda je ovo klasična igra uzimala-davala...

  6. #6

    Odgovor: Vraća se puna plata za trudnice

    Citat malisa kaže: Pogledaj poruku
    I ja mislim da to nece funkcionsati bas najbolje. Danas se prilikom zaposljavanja uvijek pita da li je djevojka udata da li planira u skorije vrijeme. A one koje su udate jel planiraju djecu uskoro .... a to je sve zbog toga da ne mora da trazi zamjenu kad dodje taj dan. Ima tu mnogo rupa koje treba popuniti prvo ...
    "Javna" je tajna da se često još pri konkurisanju za posao ženama postavlja pitanje - imaju li decu i da li u narednih dve-pet godina planiraju da rađaju. Pozitivan odgovor momentalno ih diskvalifikuje. Nije neobično ni da se prilikom zasnivanja radnog odnosa devojkama na potpis daje i „ugovor iz senke“ gde one, potpisuju blanko otkaze, koji će biti aktivirani onog momenta kada ostanu u drugom stanju. Ako žena ostane u drugom stanju, ugovor o radu joj se ne produžava
    Poslodavac ima pravo da bira svoje zaposlene.ok slažem se...ali diskriminacija jok...
    Što se tiče refundiranja por.bolovanja to je lanac država - poslodavac,ako je na trudničkom bolovanju do 30 dana, onda sve troškove plaća poslodavac (isto vredi ako ode na bolovanje npr. 2 puta po 30 dana). Ukoliko trudničko bolovanje traje duže od 30 dana, zdravstveno osiguranje refundira firmi 65% sredstava.


    Elem...Kada su naknadu za održavanje trudnoće smanjivali na 65%, odluka je stupila na snagu odmah, a sada treba da prođe čitavih godinu dana da bi je povećali. Zaista se trude da podstaknu rađanje
    Tako,sada da prekinemo drage buduce mame,ili da pritisnemo taster "pause" do naredne godine,da bebe sacekaju zajedno sa nama njihovu milostinju!
    Sve same uvrede....ne radjamo mi zbog njih i njihove milostinje!
    Poruku je izmenio TVO.JA_, 05.02.2008 u 12:20
    Ćuti i prenesi dalje....

  7. #7

    Odgovor: Vraća se puna plata za trudnice

    Pročitah ovo jutros u Dnevniku

    Citat Dnevnik kaže:
    „Nastojaćemo da za 2009. Vlada opet razmotri predlog Ministarstva zdravlja po kojem bi svaka trudnica dobila trudnički dodatak, a koliko će to biti izvodljivo, videće se. Ali, ako želimo podsticaj rađanja, onda trudnice, zaposlene ili ne, treba da dobiju pun iznos svog dohotka“, kaže ministar dr Tomica Milosavljević.

    Odredba o isplati pune zarade za trudnice primenjivaće se od 2009. Do sad su one tokom odsustva s posla dobijale 65 odsto plate, što je za većinu predstavljalo udar na kućni budžet, pogotovu što trudnici i mladoj majci treba kvalitetna i raznovrsna ishrana, a tu su i veliki izdaci za novorođenče.

    Odredbama Strategije nisu obuhvaćene i trudnice koje nisu zaposlene, što ih dovodi u neravnopravan položaj s budućim mamama koje to jesu. Podatak da dve trećine trudnica nije zaposleno i ne pripada im nikakva porodiljska nadoknada govori o tome koliko im je ovaj period života težak i materijalno nesiguran.
    Kako su nam oni dobri.
    Sada će se svi odlučiti da imaju decu.
    Lipši magarče do zelene trave.
    Ko je mene poznavao, ni pakao mu neće teško pasti.

  8. #8

    02 Odgovor: Vraća se puna plata za trudnice

    Lepo je to što vraćaju ceo iznos plate kada si na odrzavanju trudnoće. Ja radim kod privatnika već 6.5 god i ovo mi je druga trudnoća kod njega,nema nikakvih problema da kad mi istekne porodjajno ja se vratim na moje radno mesto. Sa prvom trudnoćom sam otisla na odrzavanje sa tri nedelje trudnoće i nije bilo nikakvih problema,sada sam otišla sa tri meseca uz dogovor da prvo uzmem mesec dana godišnjeg pa onda bolovanje,a kada primaju radnike neprave problem što imaš malo dete. Moj direktor mi je rekao ( para i dece nikad dosta ) jer oni su razumni i normalni samo što postave debile za šefove koji stvore ruznu sliku o njima. To je sve o UNIVEREXPORTU i nemojte misliti da je to reklama

  9. #9

    Odgovor: Vraća se puna plata za trudnice

    Гледао сам неку ноћ емисију о наталитету на Б92... и оно што већ почиње да ми пара ушу је држава ово, држава оно, држава није оно, какву нам помоћ дају, нису нам дали ово, нису нам дали оно... иако се слажем да држава максимално треба да помаже труднице, родитеље, самохране мајке... некако имам утисак да се сва ова прича окренула у једном јако погрешном правцу. Сва прича иде у том правцу шта све држава треба да ти да да имаш своје дете... побогу, па зар не треба понешто за дете да учини и родитељ, мора ли држава све да ти да???
    За землю родную не на жизнь а на смерть
    Воевал с врагами Володимир князь
    Многая лета
    Многая лета
    Многая лета
    Русской земле

  10. #10

    Odgovor: Vraća se puna plata za trudnice

    Citat yossarian kaže: Pogledaj poruku
    Гледао сам неку ноћ емисију о наталитету на Б92... и оно што већ почиње да ми пара ушу је држава ово, држава оно, држава није оно, какву нам помоћ дају, нису нам дали ово, нису нам дали оно... иако се слажем да држава максимално треба да помаже труднице, родитеље, самохране мајке... некако имам утисак да се сва ова прича окренула у једном јако погрешном правцу. Сва прича иде у том правцу шта све држава треба да ти да да имаш своје дете... побогу, па зар не треба понешто за дете да учини и родитељ, мора ли држава све да ти да???
    ...mora...ako ta drzava ocekuje da ti das njoj,da placas porez na vreme,da budes lojalan gradjanin,da jednostavno izvrsavas sve svoje zakonske obaveze,onda je logicno da i ona nesto ucini za tebe...
    ...problem nataliteta u nasoj zemlji je veoma izrazen i zaista je neophodno da se naprave ogromni napori da bi se zaustavila bela kuga...jer u suprotnom,nece nas biti u dogledno vreme...
    ...sto se mene tice...ja sam uvek spreman da pomognem...majke koje pozele da imaju decu,uvek mogu da me kontaktiraju...naravno...sve radim za dzabe,patriotizam na prvom mestu...
    ...hell ain't a bad place to be......

  11. #11

    Odgovor: Vraća se puna plata za trudnice

    Citat yossarian kaže: Pogledaj poruku
    ... мора ли држава све да ти да???
    A kad prebrojiš na prste :
    ...mali, država daje jednokratnu pomoć pri rodjenju prvog, drugog, trećeg...i to je sve

  12. #12

    Odgovor: Vraća se puna plata za trudnice

    Država treba da ti obezbedi neke osnovne stvari.
    Kad sam otišla na održavanje trudnoće sa drugim detetom,bolovanje je bilo 65%plate,pa je i to malo kasnilo po tri,četiri meseca.Savladali smo umetnost preživljavanja.
    Koliko samo koštaju sve kontrole na koje treba ići,lekovi,priprema za novu bebu,...ne želim ni da se prisetim.
    Naravno da svi rađaju decu jer to zaista žele,a ne zbog para koje dobijaju od države,ali ta ista država ako želi da se bori protiv bele kuge,treba malo više da motiviše buduće roditelje.Verujem da bi se mnogi opredelili za više dece kada bi im država omogućila lakše ''podizanje''.Za početak puna plata za vreme bolovanja,ukidanje pdv-a za dečiju garderobu i opremu.
    Ako voli jedan cvet koji se nalazi na nekoj planeti,slatko je noću gledati nebo.

  13. #13

    Odgovor: Vraća se puna plata za trudnice

    Citat Angus kaže: Pogledaj poruku
    ...mora...ako ta drzava ocekuje da ti das njoj,da placas porez na vreme,da budes lojalan gradjanin,da jednostavno izvrsavas sve svoje zakonske obaveze,onda je logicno da i ona nesto ucini za tebe...
    Јако ми је драго да је враћена пуна плата, коју су укинули ваљда да привуку инвестиције, или који је већ био изговор, како рече Лав.
    И слажем се да држава служи да буде сервис својих грађана. Подстицање наталитета рецимо не мора да буде правило, Кина и Индија се убише да га смање. А западноевропљани пак у пензију иду са 65, 68... јер нема ко да ради док су они у пензији. Србији је у интересу да подигне наталитет, али колико је проблем материјална ситуација толико је проблем и начин размишљања. У шта спада и прича "имаћу дете тек кад се 40 година будем проводио/ла, и ако ми држава да све што ми треба за дете". Тачно је да је интерес државе да порасте наталитет, али ваљда они који имају децу имају децу и ради себе, па је ред да им и они нешто приуште и да се потруде око њих. Ко ће ако не родитељи?

    ...problem nataliteta u nasoj zemlji je veoma izrazen i zaista je neophodno da se naprave ogromni napori da bi se zaustavila bela kuga...jer u suprotnom,nece nas biti u dogledno vreme...
    Колико је битна материјална помоћ државе толико је битна и промена начина размишљања.

    Citat Najgora kaže: Pogledaj poruku
    A kad prebrojiš na prste :
    ...mali, država daje jednokratnu pomoć pri rodjenju prvog, drugog, trećeg...i to je sve
    Требала би више, сигуран сам да има много места да се помогне. Али опет, питање је колико све то кошта, и има ли држава довољно новца.

    Citat jovuk kaže: Pogledaj poruku
    Država treba da ti obezbedi neke osnovne stvari.
    Kad sam otišla na održavanje trudnoće sa drugim detetom,bolovanje je bilo 65%plate,pa je i to malo kasnilo po tri,četiri meseca.Savladali smo umetnost preživljavanja.
    Koliko samo koštaju sve kontrole na koje treba ići,lekovi,priprema za novu bebu,...ne želim ni da se prisetim.
    Naravno da svi rađaju decu jer to zaista žele,a ne zbog para koje dobijaju od države,ali ta ista država ako želi da se bori protiv bele kuge,treba malo više da motiviše buduće roditelje.Verujem da bi se mnogi opredelili za više dece kada bi im država omogućila lakše ''podizanje''.Za početak puna plata za vreme bolovanja,ukidanje pdv-a za dečiju garderobu i opremu.
    Не верујем у укидање ПДВа, јер би се трговци одмах уградили у ту разлику. Пуно боље решење је поврат тог ПДВа онима који купе дечију гардеробу и опрему.
    Оно што тврдим можда изгледа мало контрадикторно, али није. Тврдим да држава треба максимално да помогне, и да не помаже довољно. Али и да не треба очекивати да ти држава све да па да онда имаш децу. Ваљда су то и твоја деца, и имаш их пре свега због њих и због себе. Не говорим о теби јовук.
    Рецимо, твој пример је како неко ко стварно жели и уради то што жели. А уједно и пример недовољне бриге државе, јер мислим да се не даје довољно за заштиту здравља у трудноћи. Почели су да плаћају вештачку оплодњу, али има ту још много чега што се мора урадити, као што си поменула.

    Кад сам гледао ону емисију на Б92, јављају се тако паметнице па причају како жена треба да буде зрела, да се формирала као личност, да се остварила... да би рађала децу, значи критеријуми и идеје по којима би 1% становника Србије имало децу. А онда је назвао човек који је рекао да има петоро или шесторо деце, да их он и жена сами издржавају, да свако од њих има своје задужење и помаже, и да су сви или спортисти или добри ученици.
    За землю родную не на жизнь а на смерть
    Воевал с врагами Володимир князь
    Многая лета
    Многая лета
    Многая лета
    Русской земле

  14. #14

    Odgovor: Vraća se puna plata za trudnice

    Pozitivno resenje nesto pametno sto je vlada uradila za ovu zemlju ma kakva da je

  15. #15

    Odgovor: Vraća se puna plata za trudnice

    To jos nije pravo resenje,treba dodati bar jos 50% na tu punu platu...svi razglabaju o beloj kugi,i pricaju kako su u deca najvece blago,a drzava mora da suzbija diskriminaciju prema trudnicama....

Strana 1 od 2 12 PoslednjaPoslednja

Slične teme

  1. Plata logopeda?
    Autor wilhelmina u forumu Spomenar
    Odgovora: 0
    Poslednja poruka: 06.09.2012, 20:27
  2. Plata psihologa?
    Autor wilhelmina u forumu Posao
    Odgovora: 4
    Poslednja poruka: 12.11.2011, 16:16
  3. Kada plata ne dođe..
    Autor little fairy u forumu Posao
    Odgovora: 2
    Poslednja poruka: 03.12.2010, 21:23
  4. Trudnice stoje u prevozu,a kolica ne mogu u radnje
    Autor makilli u forumu Porodica
    Odgovora: 14
    Poslednja poruka: 26.10.2009, 08:17
  5. Plata u Srbiji 202.000 evra
    Autor Necromancer u forumu Spomenar
    Odgovora: 4
    Poslednja poruka: 21.04.2007, 21:45

Tagovi za ovu temu

Vaš status

  • Ne možete pokrenuti novu temu.
  • Ne možete poslati odgovor.
  • Ne možete dodati priloge
  • Ne možete prepraviti svoje poruke
  •