Turija
Strana 1 od 4 123 ... PoslednjaPoslednja
Prikaz rezultata 1 do 15 od ukupno 55

Tema: Turija

  1. #1

    14 Turija

    Turija

    Za one koji ne znaju centar Bačke-Geografski
    Preciznije, centar Sveta-Kobasičarski



    Atar ni mali ni velik, da nam nisu uzeli malo sa istoka, malo sa severa, pa bogami pomalo i sa zapada bio bi verovatno najveći u Bačkoj.



    1426.godine prvi put se spominje Turija, naselje u Bačko-Bodroškoj županiji, istočno od Sentomaša, na ušću velikog dola u Crnu Baru. Opasuju našu Turiju tri vode: Veliki Bački kanal, Krivaja i Beljanska bara, pa se mi Turinci tu bavimo ribolovom, neko sportskim, a neko onim drugim.Crkvu na sadašnjem mestu su naši pretci sagradili Leta Gospodnjeg 1750, školu 1730, a prve pozorišne predstave počeli su da igraju 1866 godine. Danas imamo i puteve i vodovod i gasovod i telefone. Kad u našoj selskoj zadrugi uspemo da naplatimo naše proizvode, onda novce trošimo u petnaestak selskih prodavnica i nešto više bircuza, `di nas često birtaši i trgovci pomalo i privare. Participaciju plaćamo u domu zdravlja a lekove kupujemo u apotekama, što državnim što privatnim.
    Deca nam se raduju u dečijem vrtiću "Radost", a prva slova uče u osnovnoj školi "Petar Drapšin". Oni malo pametniji upisuju se u Srbobransku Gimnaziju.


    Sportista imamo od opštinske do republičke lige i za nji` jako navijamo. Fudbal šutamo od 1912, odbojku od 1947, a imamo i oni pametniji što se šahaju. Al` najuspešniji su nam oni najmlađi što se džudom bave. Imamo mi i zadosta politički partija, al kako rade bilo bi im bolje sportom da se bave.

    U staroj Jugoslaviji je bilo čak sedam naselja i tri reke koje nose ime Turija, al samo ova naša u Bačkoj ima rekorde za Ginisa-najveću bricu i već dvadeset i jednu godinu najdužu na svetu kobasicu. Recept spremanja naše kobasice ljubomorno čuvamo, a svakom dobronamerniku se pruža prilika da je košta februara meseca na čuvenoj Turinskoj " Kobasicijadi ".








  2. #2

  3. #3

    Odgovor: Turija

    Obozavam Turiju!!!!
    Tamo leti idem na pecanje.
    Turinci znaju-kod mosta, u Salas u malom ritu.
    -pobeda nikada ne moze biti moja ako nisam voljan da koristim sanse-

  4. #4

    Odgovor: Turija

    Selo i njegovi žitelji 5+ , za svakog po nešto i od svega po malo, a i "Kobasicijadu" više neprave u toku posta....

  5. #5

    Odgovor: Turija

    Citat simke kaže: Pogledaj poruku
    Pravoslavna crkva u Turiji.
    Ihhhhhhhhhhh Simke...sad me sa ovim baci u bedak.

    Moji deda i majka kao i moji roditelji su bili vencani u ovoj crkvi.
    Danas nema ni jednih ni drugih, ostadose samo lepa secanja.

    Poruku je izmenio simke, 13.11.2007 u 23:12 Razlog: Popravka ogradica od citata ;)

  6. #6

    Odgovor: Turija

    Citat baggio kaže: Pogledaj poruku
    Ihhhhhhhhhhh Simke...sad me sa ovim baci u bedak.

    Moji deda i majka kao i moji roditelji su bili vencani u ovoj crkvi.
    Danas nema ni jednih ni drugih, ostadose samo lepa secanja.

    Osim sećanja, možda možeš da nastaviš tradiciju.
    Crkva je još tamo, Popu imadu a nije Turija preko sveta baš toliko ...
    Bilo bi to lepo putovanje i dobar provod ... osim ako već nisi zarobila ljubav svog života a venčanje obavila negde drugde.

  7. #7

    Odgovor: Turija

    Citat Horgosa-Dragas kaže: Pogledaj poruku
    Selo i njegovi žitelji 5+ , za svakog po nešto i od svega po malo, a i "Kobasicijadu" više neprave u toku posta....
    Mislite na ovo:


  8. #8

    Odgovor: Turija

    Citat simke kaže: Pogledaj poruku
    Osim sećanja, možda možeš da nastaviš tradiciju.
    Crkva je još tamo, Popu imadu a nije Turija preko sveta baš toliko ...
    Bilo bi to lepo putovanje i dobar provod ... osim ako već nisi zarobila ljubav svog života a venčanje obavila negde drugde.

    Hahhahahhaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa...
    Dobro ti je ovo.
    Vec si mi popravio raspolozenje.

    U Turiji sam provela najlepsi deo svoga detinjstva, a to su letnji raspusti kod dede i majke pored Kanala. A bilo je tu i decijih ljubavi, kako da ne? Sve je to deo zivota. Iako redovno dolazim u posetu, Turinskim sokacima nisam prosetala citavih dvadesetak godina, a secanja su toliko sveza i cista da ih sve polako belezim na jedno mesto koje ce ako Bog da, uskoro "osvanuti" na stranicama jedne lepe knjige.

    Pozdravljam te!

  9. #9

    Odgovor: Turija

    Citat baggio kaže: Pogledaj poruku
    Hahhahahhaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa...
    Dobro ti je ovo.
    Vec si mi popravio raspolozenje.

    U Turiji sam provela najlepsi deo svoga detinjstva, a to su letnji raspusti kod dede i majke pored Kanala. A bilo je tu i decijih ljubavi, kako da ne? Sve je to deo zivota. Iako redovno dolazim u posetu, Turinskim sokacima nisam prosetala citavih dvadesetak godina, a secanja su toliko sveza i cista da ih sve polako belezim na jedno mesto koje ce ako Bog da, uskoro "osvanuti" na stranicama jedne lepe knjige.

    Pozdravljam te!
    Drago mi je, zbog raspoloženja.

    Poneko parče sećanja, razmišljanja ili već tome slično, možeš i ovde da postaviš ... a možda i na Blogu volemo mi da čitamo, to je jedan od razloga što smo na forumu, bar za neke od nas.

    Želim ti uspešan i prijatan rad na knjizi, valjda će biti prilike da je pročitam.

    Pozdravljam i ja tebe,
    prijatan ti boravak medju nama na forumu Vojvodinacafe-a,
    naravno i dobra zabava.

  10. #10

  11. #11

    Odgovor: Turija

    Čitajući ovo o Turiji, šta reći obuzme te nostalgija.
    Svaka čast i hvala.

  12. #12

    Odgovor: Turija

    simke super ti ovo o Turiji,mozes li neto napisati o Ravnom Selu(sovama).

  13. #13

    13 Odgovor: Turija

    Pozdrav svima iz Turije,

    Ja sam Turinac takodje mada sam vec vise od 50 godina daleko od Turije.
    Secam se jako dobro svog detinjstava, secam se Dede i Majke svakog leta za vreme skolskog raspusta.
    Secam se pecanja i kupanja na "kamenju", secam se Rekavice, secam se Devecere, secam Beljanske, secam se Cuprije, secam se kartanja na "kamenju" i narvno kako bi zaboravio LEPINJE, LADNJACE, SUNKE, KOBASICE, hleba i masti dok sedim u "ladovini" iza Rankove kuce i cekam da skocim sa splava u "baru" (kako bi nekad moj Deda rekao).............aaaaaaaaaaaaa................ov o je vise nego nostalgija........nezaboravno !!!
    Dedina kuca je bila TRECA od "bare" pa sam bio UVEK na "plazi" hehehee.............NEZABORAVNO !!!
    Ako bi neko bio toliko ljubazan da odgovori sa PRAVIM receptom kako se mese TURINSKE lepinje, bio bih VISE nego zahvalan !!!
    POZDRAV SVIM TURINCIMA IZ DALJINE !!!
    Vladimir Stojkov

  14. #14

    Odgovor: Turija

    Slucajnost je htela da preko moje sestrice dodjem do vas i da vam se pridruzim.
    Nadam se posto sam nova, dozvolicete da se malo snadjem citajuci vas ,gde je ko i dakle je ko.
    Vidim da vas ovde ima ,iz Turije pa se radujem da cemo se lepo slagati!
    Pozdrav svima

  15. #15

    Odgovor: Turija

    Citat Malac kaže: Pogledaj poruku
    Slucajnost je htela da preko moje sestrice dodjem do vas i da vam se pridruzim.
    Nadam se posto sam nova, dozvolicete da se malo snadjem citajuci vas ,gde je ko i dakle je ko.
    Pa sad,videćemo već kako ćeš se snaći,
    one koji se ne snađu najbolje bacamo lavovima.

    Citat Malac kaže: Pogledaj poruku
    Vidim da vas ovde ima ,iz Turije pa se radujem da cemo se lepo slagati!
    Ta možeš se složiti i sa ostalima,
    ne moraDu biti iz Turije.

    Citat Malac kaže: Pogledaj poruku
    Pozdrav svima
    Pozdrav i tebi.
    Nemoj sada da se uplašiš i da se ne vratiš.
    MalKo sam se šalila.
    Želim ti lep i ugodan boravak na VojvodinaCafe Forumu.
    Ko je mene poznavao, ni pakao mu neće teško pasti.

Strana 1 od 4 123 ... PoslednjaPoslednja

Tagovi za ovu temu

Vaš status

  • Ne možete pokrenuti novu temu.
  • Ne možete poslati odgovor.
  • Ne možete dodati priloge
  • Ne možete prepraviti svoje poruke
  •