Klerofašizam? - Strana 2
Strana 2 od 6 PrvaPrva 1234 ... PoslednjaPoslednja
Prikaz rezultata 16 do 30 od ukupno 77
  1. #16

    Odgovor: Klerofašizam?

    Citat believer kaže: Pogledaj poruku
    pazljivo sam pratila ovu temu.....ne vidim nigde te vasljive koji su vas nazvali klerofasistom.....
    da li ste?
    niste ,verovatno.....
    da li vi mislite da ste klerofasista?
    ..verovatno ih na ovoj temi nećete ni videti,a što se mene tiče mogu reći da sam majka dvoje dece,živim u mešovitom braku,poštujem i uvažavam svačiju veru,kao i mišljenje,i da kad komuniciram sa ljudima veoma vodim računa da im se obraćam sa uvažavanjem,naročito ako se ne poznajemo,bez obzira na razlike u mišljenju.
    ...i ne,nisam klerofašita,kao što ste i predpostavili,a to se valjda i vidi po onome što pišem.

  2. #17

    Odgovor: Klerofašizam?

    ....niš mi tu ne vidimo...nego da ti nama lepo objasniš....kako to da ti nisi klerofašista...a????.....


    ....kreni lepo od početka, ništa ne preskači....a drugovi su tu da ocene .....

  3. #18

    Odgovor: Klerofašizam?

    Citat duga12 kaže: Pogledaj poruku
    Ja zamolih samo za definiciju pojma klerofašizam,Lebac hvala na trudu.

    Ali tačno znamo o čemu pišemo zar ne?Pa sad kad imamo pravu definiciju klerofašizma,opet bi molila da mi objasne oni koji koriste svaku priliku da upotrebe taj pojam..evo na ovoj temi.I da mi mi odgovore na sledeća pitanja:
    Da li sam ja klerofašista ako poštujem moralna načela Pravoslavne vere?
    Da li sam ja klerofašista ako sam intimno protiv abortusa?
    Da li sam ja klerofašista ako čitam i poštujem delo sv.vladike Nikolaja?
    Da li sam ja klerofašista iako ne pripadam nijednoj političkoj stranci?
    Da li sam ja klerofašista ako sam za veronauku u školama,bez obzira na to kojoj veri pripadam?
    Ja sam komunist i objasnit ću ti što je klerofašizam i odgovorit ću ti na postavljena pitanja. Prvo ću reči da sam rimo-katok,ali to me ne zaustavlja da radikalno i od najgoreg antikrsta napadam klerofašizam. Klerofašizam je za mene onaj dio Crvke bilo koje ispovjesti rimo-katoličke ili pravoslavne koji propagira desnicu,fašizam,nacizam,ustaštvo, četništo,separatizam. Klerofašisti su za mene oni rimo-katolički ili pravoslavni svečenici koji se opredjele politički za desnicu,nacionalizam,fašizam,nacizam,ustaštvo,č etništvo,separatizam,ukratko svi oni koji se opredjele protiv komunizma. Sad ču ti odgovorit na tvoja pitanja. a) Ako poštuješ moralna načela Pravoslavne vere nisi klerofašistica. Da bi bila klerofašistica morala bi propagirat fašizam,nacizam,nacionalizam, četništvo. b)Nisi klerofaštica ako si protiv abortusa. Za mene je abortus zločin,hladokrvno ubojstvo bez presedana. c)Nisi klerofašistica ako čitaš i poštuješ delo sv.Vladike Nikolaja. d) Nisi klerofašistica ako ne pripadaš nijednoj nacionalističkoj,desničarskoj stranci. e)Nisi klerofašistica ako ideš na vjeronauk u školama. Ja sam isto išo na vjeronauk u školi. Shvati klerofašisti nisu svi rimo-katoločki ili pravoslavni svečenici,nego samo oni koji zagovaraju nacionalizam,fašizam,naqcizam,ustaštvo ili četništvo ili bilo koji drugi oblik nacionalizma po bilo kojoj osnovi rasi, vjeri,političkoj opredjeljenosti i slično. Eto nadam se da si razumjela.

  4. #19

    Odgovor: Klerofašizam?

    Citat JOHNNY DUGI kaže: Pogledaj poruku
    Citat duga12 kaže: Pogledaj poruku
    Ja zamolih samo za definiciju pojma klerofašizam,Lebac hvala na trudu.

    Ali tačno znamo o čemu pišemo zar ne?Pa sad kad imamo pravu definiciju klerofašizma,opet bi molila da mi objasne oni koji koriste svaku priliku da upotrebe taj pojam..evo na ovoj temi.I da mi mi odgovore na sledeća pitanja:
    Da li sam ja klerofašista ako poštujem moralna načela Pravoslavne vere?
    Da li sam ja klerofašista ako sam intimno protiv abortusa?
    Da li sam ja klerofašista ako čitam i poštujem delo sv.vladike Nikolaja?
    Da li sam ja klerofašista iako ne pripadam nijednoj političkoj stranci?
    Da li sam ja klerofašista ako sam za veronauku u školama,bez obzira na to kojoj veri pripadam?
    Ja sam komunist i objasnit ću ti što je klerofašizam i odgovorit ću ti na postavljena pitanja. Prvo ću reči da sam rimo-katok,ali to me ne zaustavlja da radikalno i od najgoreg antikrsta napadam klerofašizam. Klerofašizam je za mene onaj dio Crvke bilo koje ispovjesti rimo-katoličke ili pravoslavne koji propagira desnicu,fašizam,nacizam,ustaštvo, četništo,separatizam. Klerofašisti su za mene oni rimo-katolički ili pravoslavni svečenici koji se opredjele politički za desnicu,nacionalizam,fašizam,nacizam,ustaštvo,č etništvo,separatizam,ukratko svi oni koji se opredjele protiv komunizma. Sad ču ti odgovorit na tvoja pitanja. a) Ako poštuješ moralna načela Pravoslavne vere nisi klerofašistica. Da bi bila klerofašistica morala bi propagirat fašizam,nacizam,nacionalizam, četništvo. b)Nisi klerofaštica ako si protiv abortusa. Za mene je abortus zločin,hladokrvno ubojstvo bez presedana. c)Nisi klerofašistica ako čitaš i poštuješ delo sv.Vladike Nikolaja. d) Nisi klerofašistica ako ne pripadaš nijednoj nacionalističkoj,desničarskoj stranci. e)Nisi klerofašistica ako ideš na vjeronauk u školama. Ja sam isto išo na vjeronauk u školi. Shvati klerofašisti nisu svi rimo-katoločki ili pravoslavni svečenici,nego samo oni koji zagovaraju nacionalizam,fašizam,naqcizam,ustaštvo ili četništvo ili bilo koji drugi oblik nacionalizma po bilo kojoj osnovi rasi, vjeri,političkoj opredjeljenosti i slično. Eto nadam se da si razumjela.
    Teško da je razumela, veruj mi na reč
    Malo je jednostrano to tvoje tumačenje - ne, nisi klerowhatever jer nisam ni ja - tj Ti,
    ali ako poštivaš čiča Dražu ili pak sve što nije komunizam, a veruješ u boga (!)
    ondaK je sve regulanrno?
    Konfuzno? ma jock, Isus je bio prvi komunista, tako beše?
    Never lie to someone that trusts you. Never trust someone that lied to you.

  5. #20

    Odgovor: Klerofašizam?

    Fašizam

    Fašizam je bio politički pokret koji je vladao Italijom od 1922. do 1943. pod vodstvom Benita Mussolinija. Mada ga poistovećujemo sa nacizmom u nemačkoj, nije isto.
    Po ovom pokretu, pod ovim terminom se označavaju i političke orijentacije - pokreti koji promovišu autoritarizam, nacionalizam, militarizam, korporativizam, antikomunizam i antiliberalizam.
    Ako pogledaš naše društvo, pronaćićeš mnogo elemenata ovog ponašanja. POgledaj samo koliko ima grupa koje imaju jednog ili par vođa, imaju jaku nacionalnu komponentu (kad to kažem mislim da se za sve zaklinju u npr. srpstvo i tome, bar na rečima sve podređuju, mrze druge nacije), organizovani su skoro po vojnim pravilima (većina "navijačkih" grupa), bore se protiv svega što je liberalno, počev od abortusa, do izražene homofobije, izrazito su antikomunistički nastrojeni,...
    One grupe koje su pod jakum uticajem crkve, ili pod direktnom upravom su klerofašistička varijanta.
    Meni kad se pomene klerofašizam, prvo padne na pamet Jasenovac i NDH, ustaše koje su često vodili popovi. A od savremenih varijanti, pre svega Dveri, Obraz, 64 županije,... I ova pojava sve više jača i dobija na snazi.


    Da li sam ja klerofašista ako poštujem moralna načela Pravoslavne vere?
    Ne, načela hrišćanstva, kao i islama su pre svega ljubav prema bližnjem. Naše društvo je zasnovano na hrišćanskim vrednostima, 10 božjih zapovesti. Pravoslavlje, katolicizam, protestantizam, adventizam su toliko slični, da ih ne treba ni odvojeno posmatrati. Zbog rivalstva crkvi koje ih predstaljaju, razlike su ili prenaglašene ili izmišljene, a treba razlikovati načela od crkvenih organizacija.

    Da li sam ja klerofašista ako sam intimno protiv abortusa?
    Ne, to je stav prema odreženom postupku, i ja sam protiv njega u načelu, ali ne mogu da kažem da sam za zabranu, naprotiv. Pitanje abortusa nije odlika klerofašizma, već je to tema kojom klerofašisti manipulišu.

    Da li sam ja klerofašista ako čitam i poštujem delo sv.vladike Nikolaja?
    Nisam čitao, i ne znam njegovo delo, ali ono na što sam naišao, ima jake elemente klerofašizma. Ako čitam dela Gebelsa i prihvatam kao totalno ispravan rezon koji je imao o propagandi, ne znači da se slažem sa ciljem na koji je koristio svoja saznanja. Pa i zapad prihvata kapital od Marxa+Engelsa kao delo koje je dalo stvarnu sliku funkcionisanja njihovog društva, ali yapad definitivno nije komunistički.

    Da li sam ja klerofašista iako ne pripadam nijednoj političkoj stranci?
    Pa oni uglavnom pripadaju stranci/pokretu-navijačkoj grupi-...

    Da li sam ja klerofašista ako sam za veronauku u školama,bez obzira na to kojoj veri pripadam?
    Prvo treba da budeš fašista... To što si za veronauku u školama ne znači da deliš vrednosti koje šire klerofašisti. Možeš da budeš i komunista i da misliš da je dobra ideja imati veronauku u školama (za one koji žele da ih pohađaju). Čak i ako se trudiš da svima nametneš svoja verovanja i svu decu nateraš da budu mali verujući pravoslavci ili katolici, ne znači da si klerofašista. Možda si samo verski fanatik. Moj stav po tom pšitanju je da mora da se omogući svima koji žele verska nastava, ali mora da bude odvojena od redovnog obrazovanja i ne sme se nametati.

    Dakle, čak i ako zastupaš neke ideje koje zastupaju klerofašisti, to te ne čini klerofašistom, ali i ako ne deliš sve njihove ideje, možeš biti.
    Stvoriću svoj mali raj i u njega primiti one koji su mi već u srcu.

  6. #21

    Odgovor: Klerofašizam?

    i tako...
    Ploviti se mora i bez broda ..

  7. #22

    Odgovor: Klerofašizam?

    Citat Isahara kaže: Pogledaj poruku
    ali ako poštivaš čiča Dražu ili pak sve što nije komunizam, a veruješ u boga (!)
    ondaK je sve regulanrno?
    Није ли?

    Citat Sunny kaže: Pogledaj poruku
    Po ovom pokretu, pod ovim terminom se označavaju i političke orijentacije - pokreti koji promovišu autoritarizam, nacionalizam, militarizam, korporativizam, antikomunizam i antiliberalizam.
    Овај термин се користи највише да се етикетирају политички противници либерал капитализма и данашње квазилевице.

    Ako pogledaš naše društvo, pronaćićeš mnogo elemenata ovog ponašanja. POgledaj samo koliko ima grupa koje imaju jednog ili par vođa, imaju jaku nacionalnu komponentu (kad to kažem mislim da se za sve zaklinju u npr. srpstvo i tome, bar na rečima sve podređuju, mrze druge nacije), organizovani su skoro po vojnim pravilima (većina "navijačkih" grupa), bore se protiv svega što je liberalno, počev od abortusa, do izražene homofobije, izrazito su antikomunistički nastrojeni,...
    Једног вођу? Па онда су сви фашисти, од ДСа са Тадићем до ЛСВа са Чанком.

    Патриотизам не значи мржњу других нација нити је залагање за добро свог народа, и наравно очување културе, традиције, идентитета... фашизам.

    Војна правила су чисто техничко питање, војно су организоване и криминалне групе и ватрогасне бригаде, па их то не чини фашистима.

    Борба "против свега што је либерално" није знак фашизма већ легитиман политички став.

    Антикомунизам такође није одлика фашизма већ душевног здравља.

    One grupe koje su pod jakum uticajem crkve, ili pod direktnom upravom su klerofašistička varijanta.
    Meni kad se pomene klerofašizam, prvo padne na pamet Jasenovac i NDH, ustaše koje su često vodili popovi. A od savremenih varijanti, pre svega Dveri, Obraz, 64 županije,... I ova pojava sve više jača i dobija na snazi.
    Утицај Цркве и присуство клера у неким организацијама није исто, штавише, ако неко усвоји религију као део своје идеологије за то не мора да има ни пристанак ни сагласност Цркве. Не може се Црква кривити за сваког ко тврди да је православац.

    Двери и Образ нису ни клерикалне ни фашистичке организације, већ се само усуђују да имају ставове другачије од Анђелине Џоли.

    Са 64 жупаније нисам детаљно упознат.

    Da li sam ja klerofašista ako sam intimno protiv abortusa?
    Ne, to je stav prema odreženom postupku, i ja sam protiv njega u načelu, ali ne mogu da kažem da sam za zabranu, naprotiv. Pitanje abortusa nije odlika klerofašizma, već je to tema kojom klerofašisti manipulišu.
    ... под условом да постоје ти "клерофашисти" данас код нас.

    Da li sam ja klerofašista ako čitam i poštujem delo sv.vladike Nikolaja?
    Nisam čitao, i ne znam njegovo delo, ali ono na što sam naišao, ima jake elemente klerofašizma. Ako čitam dela Gebelsa i prihvatam kao totalno ispravan rezon koji je imao o propagandi, ne znači da se slažem sa ciljem na koji je koristio svoja saznanja. Pa i zapad prihvata kapital od Marxa+Engelsa kao delo koje je dalo stvarnu sliku funkcionisanja njihovog društva, ali yapad definitivno nije komunistički.
    Ја верујем да си ти елементе клерофашизма нашао и у "Плавој гробници"...

    Елем, у Србији по мени нема клерофашизма, већ је то само још једна од етикета које поједини фанатици лепе политичким неистомишљеницима, неспособни да прихвате плуралитет мишљења и постојање другачијег мишљења. Људи који су своју идеологију прогласили за једино нормално стање како друштва тако и свести, а свима који се не одушевљавају рецимо абортусом ће да прикаче етикету лудака, мрачњака, фашисте...
    За землю родную не на жизнь а на смерть
    Воевал с врагами Володимир князь
    Многая лета
    Многая лета
    Многая лета
    Русской земле

  8. #23

    Odgovor: Klerofašizam?

    Citat yossarian kaže: Pogledaj poruku

    Ako pogledaš naše društvo, pronaćićeš mnogo elemenata ovog ponašanja. POgledaj samo koliko ima grupa koje imaju jednog ili par vođa, imaju jaku nacionalnu komponentu (kad to kažem mislim da se za sve zaklinju u npr. srpstvo i tome, bar na rečima sve podređuju, mrze druge nacije), organizovani su skoro po vojnim pravilima (većina "navijačkih" grupa), bore se protiv svega što je liberalno, počev od abortusa, do izražene homofobije, izrazito su antikomunistički nastrojeni,...
    Једног вођу? Па онда су сви фашисти, од ДСа са Тадићем до ЛСВа са Чанком.
    Stavio sam slovo i, ne ili.

    Autoritarizam nije odlika samo fašizma, a kod nas u narodu je kult ličnosti jako razvijen, bilo da se radi o Titu, Draži, Šešelju, Draškoviću, Miloševiču... kod komunista, fašista, nacionalista,...


    Citat yossarian kaže: Pogledaj poruku
    Патриотизам не значи мржњу других нација нити је залагање за добро свог народа, и наравно очување културе, традиције, идентитета... фашизам.
    Ne, ali nacionalizam u kombinaciji sa ostalim navedenim, sa elementima šovinizma...

    Citat yossarian kaže: Pogledaj poruku
    Војна правила су чисто техничко питање, војно су организоване и криминалне групе и ватрогасне бригаде, па их то не чини фашистима.
    Tačno, ali pogledaj na nivo zahtevane disciplinovanosti, uniformnosti, jasne hijerarhije...
    Citat yossarian kaže: Pogledaj poruku
    Борба "против свега што је либерално" није знак фашизма већ легитиман политички став.
    A jesam li ja rekao da je fašizam nelegalni politički stav?
    Citat yossarian kaže: Pogledaj poruku
    Антикомунизам такође није одлика фашизма већ душевног здравља.
    Pa to se može reći i za antifašizam, i sve ostale antiekstremne i antinasilne pokrete.
    Citat yossarian kaže: Pogledaj poruku
    One grupe koje su pod jakum uticajem crkve, ili pod direktnom upravom su klerofašistička varijanta.
    Meni kad se pomene klerofašizam, prvo padne na pamet Jasenovac i NDH, ustaše koje su često vodili popovi. A od savremenih varijanti, pre svega Dveri, Obraz, 64 županije,... I ova pojava sve više jača i dobija na snazi.
    Утицај Цркве и присуство клера у неким организацијама није исто, штавише, ако неко усвоји религију као део своје идеологије за то не мора да има ни пристанак ни сагласност Цркве. Не може се Црква кривити за сваког ко тврди да је православац.
    Ponavljam, razdvoji religiju od crkve. Hoćeš reći da je Ante Pavelić bio bez pristanka ili saglasnosti crkve radio šta je radio u NDH?

    Citat yossarian kaže: Pogledaj poruku
    Двери и Образ нису ни клерикалне ни фашистичке организације, већ се само усуђују да имају ставове другачије од Анђелине Џоли.

    Са 64 жупаније нисам детаљно упознат.
    OK, ti smatraš da nisu, ali meni i dalje padaju na pamet kad se pomene savremeni klerofašizam kod nas.
    Citat yossarian kaže: Pogledaj poruku
    Da li sam ja klerofašista ako sam intimno protiv abortusa?
    Ne, to je stav prema odreženom postupku, i ja sam protiv njega u načelu, ali ne mogu da kažem da sam za zabranu, naprotiv. Pitanje abortusa nije odlika klerofašizma, već je to tema kojom klerofašisti manipulišu.
    ... под условом да постоје ти "клерофашисти" данас код нас.
    Zapto samo kod nas?


    Citat yossarian kaže: Pogledaj poruku

    Елем, у Србији по мени нема клерофашизма, већ је то само још једна од етикета које поједини фанатици лепе политичким неистомишљеницима, неспособни да прихвате плуралитет мишљења и постојање другачијег мишљења. Људи који су своју идеологију прогласили за једино нормално стање како друштва тако и свести, а свима који се не одушевљавају рецимо абортусом ће да прикаче етикету лудака, мрачњака, фашисте...
    U svakom društvu ima svih, od komunista, anarhista, pa do klerofašista, tj. ljudi kojima su bliske te ideje. Problem nije da li ih ima. Problem je u tome koliko su koje ekstremne ideje jake u nekom društvu i koliko su prihvaćene kao nešto normalno.
    Pa nisu ni svi nemci koji su bili živi 39-45 bili po rođenju nacisti, Nisu čak ni mrzeli Jevreje, ali su ih tamanili ili pomagali u tome, jer su bili ubeđeni da je to normalno.
    A što se tiče etiketa, njih smo se naslušali poslednjih 20-30 godina. Iredenta, separatisti, autonomaši, strani plaćenici, izdajnici srpstva,...

    Sad se setih:
    Narod se uvek može potčiniti volji vođe. To je lako. Samo im treba reći da je država napadnuta i optužiti pacifiste za manjak patriotizma i izlaganje države opasnosti. Funkcioniše isto u svakoj državi.
    Herman Gering
    komandant Luftvafe
    Poruku je izmenio Sunny, 23.10.2011 u 22:14 Razlog: Slovna greška
    Stvoriću svoj mali raj i u njega primiti one koji su mi već u srcu.

  9. #24

    Odgovor: Klerofašizam?

    Citat Sunny kaže: Pogledaj poruku

    U svakom društvu ima svih, od komunista, anarhista, pa do klerofašista, tj. ljudi kojima su bliske te ideje. Problem nije da li ih ima. Problem je u tome koliko su koje ekstremne ideje jake u nekom društvu i koliko su prihvaćene kao nešto normalno.
    Pa nisu ni svi nemci koji su bili živi 39-45 bili po rođenju nacisti, Nisu čak ni mrzeli Jevreje, ali su ih tamanili ili pomagali u tome, jer su bili ubeđeni da je to normalno.
    A što se tiče etiketa, njih smo se naslušali poslednjih 20-30 godina. Iredenta, separatisti, autonomaši, strani plaćenici, izdajnici srpstva,...
    ali ako napadamo opanak,himnu i crkvu ...onda smo ,pretpostavljam,u redu?
    iredenta,separatisti,autonomasi,strani placenici i izdajnici srpstva su mitomanske tvorevine Srba?
    nije ih bilo? nema ih?
    teorije zavere su istinite u nekim slucajevima,a u drugima su najgnusnija laz?

    ajte,molim vas....
    majke mi ,verujem i da su Ameri ubili Gadafija da bi pomogli napacenom narodu Libije....taman posla da se nesto drugo valja iza brda sem dobre namere i milosrdnosti.....
    Ploviti se mora i bez broda ..

  10. #25

    Odgovor: Klerofašizam?

    Necu na sve odgovarati, da ne odemo u off i prepucavanje

    iredenta,separatisti,autonomasi,strani placenici i izdajnici srpstva su mitomanske tvorevine Srba?
    nije ih bilo? nema ih?
    Naravno da ih ima. Evo na primer, Dodik je separatista u odnosu na Bosnu, zar ne? Karađorše je bio separatista u Otomanskoj Imperiji.
    E sad, svakom ko ne misli kao ti nalepiš etiketu neprijatelja srpstva i onda on treba da se brani i pravda da to nije, a stav koji zastupa više nije bitsn.
    Evo ti na primer Kosovo. Da smo pre 25 godina rekli da su Ameri dobrodošli sa Bondstilom na Kosovo, možda bi sada oni jurili OVK po planinama. Ali onaj ko je tada i pomislio da to pomene je bio ultra izdajnik.
    Pre 12 godina ideja o podeli kosova je bila smrtni greh, a sada to i ne deluje tako loše, ali je kasno.
    E sad, da li su branitelji srpstva yaista bili u pravu sa svojim metodama, ili su radili u korist svoje štete?

    Opet, pre 20+ godina, u Vojvodini je bila najteža psovka reći nekom da je autonomaš. Danas mnogi od onih koji su tada tako psovali, sebe nazivaju autonomašima.

    Pričam o etiketama. I o tome da su toliko ove nabrojane korišćene u političkim i drugim obračunima da su mi se više smučile.

    BTW, što se tiče amera, oni su veliki majstori u tome. Dobri i miroljubivi borci za slobodu, zvani talibani, dok su pucali na ruse. Sad su yli i prljavi, krvoločni kad pucaju po njima. Etikete.
    Stvoriću svoj mali raj i u njega primiti one koji su mi već u srcu.

  11. #26

    Odgovor: Klerofašizam?

    ono sto me naljuti svaki put je to sto se o srpstvu ,pa i o odbrani srpstva govori u vrlo losem kontekstu

    no,ne bih da se prepucavam,nije to poenta
    jedino mi je ,u najmanju ruku,cudan stav :"Da smo pre 25 godina rekli da su Ameri dobrodošli sa Bondstilom na Kosovo, možda bi sada oni jurili OVK po planinama. Ali onaj ko je tada i pomislio da to pomene je bio ultra izdajnik."

    zabezeknuta sam...
    Ploviti se mora i bez broda ..

  12. #27

    Odgovor: Klerofašizam?

    Citat duga12 kaže: Pogledaj poruku
    Zalutah na ove teme,ne razumem se u politiku,pa bi molila da mi neko definiše klerofašizam,termin koji se sve češće provlači kroz razne teme...naročito bi molila da mi odgovore oni koji ga upotrebljavaju i zašto koriste svaku priliku da ga upotrebe?
    Термини "клерофашизам", као и термин "фашизам" су у савремено доба изгубили сваки смисао, сврху и значење, тако да технички не значе ништа. Њихова употреба данас означава нешто што није друштвено дозвољено и што је зло. То је још Орвел приметио у свом тексту о фашизму, да сада, када хоћемо да кажемо да некога мрзимо, ми га једноставно називамо "фашистом". Том употребом реч "фашиста" више не значи оно што је значила некада, тј. одређену друштвено-политичку идеологију.

    Тако када неко мрзи Цркву и испољавање верских осећања, он ће користити назив "клерофашизам", чиме себе аболира од обавезе да објашњава било шта.

    Да мало цитирам Орвела:

    George Orwell: What is Fascism?
    George Orwell
    What is Fascism?
    It will be seen that, as used, the word ‘Fascism’ is almost entirely meaningless. In conversation, of course, it is used even more wildly than in print. I have heard it applied to farmers, shopkeepers, Social Credit, corporal punishment, fox-hunting, bull-fighting, the 1922 Committee, the 1941 Committee, Kipling, Gandhi, Chiang Kai-Shek, homosexuality, Priestley's broadcasts, Youth Hostels, astrology, women, dogs and I do not know what else.

    Yet underneath all this mess there does lie a kind of buried meaning. To begin with, it is clear that there are very great differences, some of them easy to point out and not easy to explain away, between the régimes called Fascist and those called democratic. Secondly, if ‘Fascist’ means ‘in sympathy with Hitler’, some of the accusations I have listed above are obviously very much more justified than others. Thirdly, even the people who recklessly fling the word ‘Fascist’ in every direction attach at any rate an emotional significance to it. By ‘Fascism’ they mean, roughly speaking, something cruel, unscrupulous, arrogant, obscurantist, anti-liberal and anti-working-class. Except for the relatively small number of Fascist sympathizers, almost any English person would accept ‘bully’ as a synonym for ‘Fascist’. That is about as near to a definition as this much-abused word has come.

    But Fascism is also a political and economic system. Why, then, cannot we have a clear and generally accepted definition of it? Alas! we shall not get one — not yet, anyway. To say why would take too long, but basically it is because it is impossible to define Fascism satisfactorily without making admissions which neither the Fascists themselves, nor the Conservatives, nor Socialists of any colour, are willing to make. All one can do for the moment is to use the word with a certain amount of circumspection and not, as is usually done, degrade it to the level of a swearword.
    Остатак текста се може прочитати са линка.


    П.С

    Citat Sunny kaže:
    Evo ti na primer Kosovo. Da smo pre 25 godina rekli da su Ameri dobrodošli sa Bondstilom na Kosovo, možda bi sada oni jurili OVK po planinama. Ali onaj ko je tada i pomislio da to pomene je bio ultra izdajnik.
    Пре 25 година није постојала ОВК, нити су Амери контемплирали војну интервенцију против нас.
    После битке је свако генерал и свако је мудар.

    Citat Sunny kaže:
    Autoritarizam nije odlika samo fašizma, a kod nas u narodu je kult ličnosti jako razvijen, bilo da se radi o Titu, Draži, Šešelju, Draškoviću, Miloševiču... kod komunista, fašista, nacionalista,...
    Како то да упоредимо са Немцима и Јапанцима, који наравно никад нису имали култ личности, и који су познате либералне демократе, којима је либерална демократија увезена на тенковима западних савезника.








    А о комшијама, попут нпр. Мађара да не говоримо:









  13. #28

    Odgovor: Klerofašizam?

    Citat believer kaže: Pogledaj poruku
    ono sto me naljuti svaki put je to sto se o srpstvu ,pa i o odbrani srpstva govori u vrlo losem kontekstu

    no,ne bih da se prepucavam,nije to poenta
    jedino mi je ,u najmanju ruku,cudan stav :"Da smo pre 25 godina rekli da su Ameri dobrodošli sa Bondstilom na Kosovo, možda bi sada oni jurili OVK po planinama. Ali onaj ko je tada i pomislio da to pomene je bio ultra izdajnik."

    zabezeknuta sam...
    Za to treba kriviti one koji su zloupotrebljavali i dalje zloupotrebljavaju srpstvo u političke i lične svrhe. Svaka fukara se zaklinje iza srpstva i u to ime svašta radi. Svakoga ko se usudi da dovede u pitanje njihovo štetno delovanje su napadali za antisrpstvo i skrivali se iza rodoljublja...
    Samo srpstvo ne da nije nešto loše i negativno, nego sasvim suprotno. Međutim, mnogi to pogrešno tumače.
    Puno puta sam bio popljuvan kao sumljivi Srbin, ili neSrbin zato što nisam Srbijanac ili Bosanac, zato što ne smatram da je srbovanje pevanje pesama o klanju Hrvata, ili što smatram da je lalinska narodna nošnja isto srpska narodna nošnja (ni malo manje vredna od šajkače i opanaka), što smatram da je i latinica srpsko pismo i nemam podozrenje prema svim neSrbima.
    Ovo nemoj da shvatiš kao prepucavanje, već razjašnjenje mog stava.

    A što se tiče Bondstila, to sam dao kao primer da je politika sukobljavanja, prkošenja "niko nam ništa ne može, mi smo najjači" verovatno bila jako pogubna. Da je nađen drugi put, manje popularan, teži i zahtevniji, sada bi smo možda imali mnogo bolje stanje. Nisam mislio bukvalno na bazu Bondstil, već na neke ustupke na osnovu kojih bi smo imali bolji status kod onih koji odlučuju, gde bi interes onih koji pale i žare bio da nas sačuva, a ne da nas rasturi. Franjo Tuđman je išao "da doda WC papir" predsedniku Amerike, a Sloba je "Srbija se saginjati neće" dočekao da ga bombarduju.
    Odatle taj moj stav - da smo dali puno, možda ne bi smo izgubili mnogo više od toga.


    A sad Luctoru
    Sunny kaže:
    Evo ti na primer Kosovo. Da smo pre 25 godina rekli da su Ameri dobrodošli sa Bondstilom na Kosovo, možda bi sada oni jurili OVK po planinama. Ali onaj ko je tada i pomislio da to pomene je bio ultra izdajnik.
    Пре 25 година није постојала ОВК, нити су Амери контемплирали војну интервенцију против нас.
    После битке је свако генерал и свако је мудар.
    Tačno, posle bitke...
    Zato sam i rekao MOŽDA. Nema garancija, Ali, definitivno, tadašnja politika nijedovela do dobrih rezultata.


    Sunny kaže:
    Autoritarizam nije odlika samo fašizma, a kod nas u narodu je kult ličnosti jako razvijen, bilo da se radi o Titu, Draži, Šešelju, Draškoviću, Miloševiču... kod komunista, fašista, nacionalista,...

    Како то да упоредимо са Немцима и Јапанцима, који наравно никад нису имали култ личности, и који су познате либералне демократе, којима је либерална демократија увезена на тенковима западних савезника.
    Ovo je bio odgovor na:
    iredenta,separatisti,autonomasi,strani placenici i izdajnici srpstva su mitomanske tvorevine Srba?
    nije ih bilo? nema ih?
    Zato nisam komentarisao druge. Ako otvoriš temu, ... Osim toga, ja ne živimu u Nemačkoj ili Mađarskoj, već ovde.
    Poruku je izmenio Sunny, 24.10.2011 u 12:26
    Stvoriću svoj mali raj i u njega primiti one koji su mi već u srcu.

  14. #29

    Odgovor: Klerofašizam?

    Citat Sunny kaže: Pogledaj poruku

    A što se tiče Bondstila, to sam dao kao primer da je politika sukobljavanja, prkošenja "niko nam ništa ne može, mi smo najjači" verovatno bila jako pogubna. Da je nađen drugi put, manje popularan, teži i zahtevniji, sada bi smo možda imali mnogo bolje stanje. Nisam mislio bukvalno na bazu Bondstil, već na neke ustupke na osnovu kojih bi smo imali bolji status kod onih koji odlučuju, gde bi interes onih koji pale i žare bio da nas sačuva, a ne da nas rasturi. Franjo Tuđman je išao "da doda WC papir" predsedniku Amerike, a Sloba je "Srbija se saginjati neće" dočekao da ga bombarduju.
    Odatle taj moj stav - da smo dali puno, možda ne bi smo izgubili mnogo više od toga.
    znas,shvatam ja da smo mi mali,a oni veliki
    ali kako neko moze da pomisli da je Tudjman ima ispravan stav,da je takav stav pozeljan u zivotu?
    generalno me takav stav uzasava...taj odnos vidis i u svakodnevnom zivotu,cak i medju klincima
    treba li se pokoravati i ovnu i govnu?
    a opet,ne mislim da je Milosevic bio dobar drzavnik,previse je tu bilo licne sujete i Napoleonovog kompleksa
    Ploviti se mora i bez broda ..

  15. #30

    Odgovor: Klerofašizam?

    Citat duga12 kaže: Pogledaj poruku
    Zalutah na ove teme,ne razumem se u politiku,pa bi molila da mi neko definiše klerofašizam,termin koji se sve češće provlači kroz razne teme...naročito bi molila da mi odgovore oni koji ga upotrebljavaju i zašto koriste svaku priliku da ga upotrebe?
    Po mom skromnom, ali zato čvrstom mišljenju, jedno od mogućih objašnjenja termina klerofašizma (u današnjem kontekstu na ovim prostorima) se može uočiti na primeru ponašanja i izjava Čedomira Jovanovića, lidera LDP-a. Naime, klerofašizam je jedan od omiljenih pojmova ovog vrlog i proJevropski orijentisanog političara, kojim manipuliše u cilju negativnog etiketiranja svega što se odnosi na naciju, nacionalno, državotvorno, tradicionalno itd. i to u smislu da je sve sa predznakom "srpsko" po difoltu negativno, retrogradno, antiJevropsko, odnosno anticivilazicijsko....

    Naravno da to nije tačno, bar ne ni izbliza suštinski i da je to u stvari svojevrsna retorička i ideološka "artiljerijska" priprema u razjedinjavanju srpskog nacionalnog bića kako bi se ostvarili interesi nekih velikih sila kojima je cilj definitivno marginilizovanje Srbije kao (po njihovom shvatanju) remetilačkog i nepouzdanog političkog faktora u ovom vrlo značajnom geostrateškom deli Jevrope...

    Naravno, da ni Srbi ni Srbija nisu imuni na sporadične i izolovane fašisoidne pojave pojedinaca i nekih neformalnih grupa, baš kao i u nekim drugim Jevroposkim državama, ali pričati o klerofašizmu kao o realnoj opasnosti na ovim prostorima je po meni nerealno da ne kažem smešno...
    Opet sam ti u kafani, mene bez nje ništa nema
    Tu su moje lude noći, nikad nisam u samoći,
    Hej kafano, moja rano...
    Samo na www.VojvodinaCafe.rs - Muška kafana,
    Bircuz koji radi 25 sati dnevno!

Strana 2 od 6 PrvaPrva 1234 ... PoslednjaPoslednja

Slične teme

  1. Fetišizam
    Autor Lillith u forumu Erotika & sex
    Odgovora: 26
    Poslednja poruka: 12.02.2011, 13:52

Tagovi za ovu temu

Vaš status

  • Ne možete pokrenuti novu temu.
  • Ne možete poslati odgovor.
  • Ne možete dodati priloge
  • Ne možete prepraviti svoje poruke
  •