Sindikat
Prikaz rezultata 1 do 15 od ukupno 15

Tema: Sindikat

  1. #1

    Sindikat

    Nakon reportaža o prvomajskim urancima i roštiljanju u našoj zemlji obično slede izveštaji o radničkim protestima u svetu. Ako zavirimo u wikipediu i potražimo pojam prvog maja na srpskom, pročitaćemo i poslednju rečenicu na srpskom: Nakon 50 godina komunističke vladavine, tokom koje je 1. maj slavljen kao veliki državni praznik u SFRJ, stanovništvo ovih prostora i dalje nije u potpunosti upoznato šta ovaj praznik predstavlja.
    Da li me to čudi?
    Moje prvo zaposlenje je automatki sa sobom povuklo učlanjenje u Sindikat (mada me niko nije pitao želim li biti "drug član" tj. slažem li se da mi odbijaju 1% od plate za članarinu). Bavio se kontinuiranom nabavkom potrepština za radnike (krompir, polutke,...., ali i dovođenjem svih onih švercera koji su prodavali sve i svašta), organizovanjem novogodišnjih paketića i osmomartovskih poklona, prolećnih izleta i sportskih igara. Na čelu sindikata OnajKojiJeDemokratksiIzabranOdStraneRadnika (naravno, delegiran kao najpodesniji od strane menadžmenta). Naravno, prvi saradnici oni koji su makar u sindikatu uspeli da dođu do neke titule i funkcije.
    Zapravo, sa ove vremenske distance, ne mogu baš da se žalim na taj i takav sindikat. Kao redovni učesnik sportskih igara, isti mi je obezbedio jedno 7-8 puta po 3-4 dana raznih ekskurzija i luudog provoda.
    Mada... Na svu sreću što sam odatle utekla pre nego što mi je taj i takav Sindikat trebao da mi zaštiti radnička prava. Jer nikom zaštitu nisu pružili iako bivši radnici dobijaju sporove na sudu protiv poslodavca. A upravo bi to trebalo da bude uloga Sindikata.
    Sa promenom poslodavca nisam automatski "upisana" u Sindikat nove firme. I nikad se nisam ni "upisala". A dok ih posmatram sa distance, rekla bih da su ovde još gori. Ne obezbeđuju ni polutke, ni šećer, ni sportske igre,... Izborili su se svojevremeno za potpisivanje Kolektivnog ugovora i slika DrugaPredsednikaSindikata i Menadženta nam se kezila sa intranet stranica dok smo šljakali svoje radne subote ukinute istim tim kolektivnim ugovorom.
    Čini mi se daće proći još mnogo vode Dunavom dok sindikati u Srbiji budu zaista zaštitnici prava radnika.

    Ima li ovde drugova članova?
    Poruku je izmenio Mish, 03.05.2008 u 17:36
    ... Ko nije drvo razumeo prvo, pa tek onda sadio, taj nije ništa uradio... I, shvatiće, kad-tad, da ne zna šta je hlad....

  2. #2

    Odgovor: Sindikat

    Sta da komentarisem.Sve je to tacno.U velikim javnim preduzecima dovedeno do apsurda.Samoupravljacko.Bolesno...

  3. #3

    Odgovor: Sindikat

    Sindikat je svakako dobra stvar

    Sindikat bi trebalo u neku ruku da se bori
    za povećanje standarda radnika, socijalni program, plate
    za zaštitu na radu,

    a ne za polutke i ....

    ali pošto sam i ja okusio taj sindikat čitaj borba sa vetrenjačama ili utpija.
    I sve dok nam je država ovakva kakva jeste ili kakva ne bi trebalo da bude

    mislim da sindikat nema nikakvog smisla

  4. #4

    Odgovor: Sindikat

    Citat Mish kaže: Pogledaj poruku
    Čini mi se daće proći još mnogo vode Dunavom dok sindikati u Srbiji budu zaista zaštitnici prava radnika.
    Nista cudno u drzavi gde ne funkcionisu istitucije pravosudje itd itd
    ne funcionisu ni sindikati

    @Snoopy Red B

    mislim da sindikat nema nikakvog smisla
    Sve zavisi u kojoj zemlji radis, u nekim sindikat ima veliki uticaj na polozaj
    radnika u nekima nikakav
    Do I feel lucky ? Well,do ya ?

  5. #5

    Odgovor: Sindikat

    Citat Bad Company kaže: Pogledaj poruku
    Sve zavisi u kojoj zemlji radis, u nekim sindikat ima veliki uticaj na polozaj
    radnika u nekima nikakav
    Upravo zato je ova tema i otvorena na forumu Posao.
    Bilo bi lepo da čujemo iz prve ruke utiske i polutka-sindikata i onog pravog, funkcionalnog.
    ... Ko nije drvo razumeo prvo, pa tek onda sadio, taj nije ništa uradio... I, shvatiće, kad-tad, da ne zna šta je hlad....

  6. #6

    Odgovor: Sindikat

    U mojoj firmi je zakonom zabranjeno sindikalno organizovanje.

    Od sada cu na ovoj temi ucestvovati samo kao citalac.

    A vi slobodno opletite po vlasti i poslodavcima. Podrzavam vas.
    "...polja su cvetna, šume su zelene, ali su najlepše bele pelene..."

  7. #7

    Odgovor: Sindikat

    Citat Mish kaže: Pogledaj poruku
    Upravo zato je ova tema i otvorena na forumu Posao.
    Bilo bi lepo da čujemo iz prve ruke utiske i polutka-sindikata i onog pravog, funkcionalnog.
    Bez utisaka samo jedna konstatacuja da sindikat nigde nije popularan kako kod radnika(uvek im malo) tako ni kod poslodavaca(uvek im puno) to vazi u globalu Uglavnom se svi konflikti zavrsavaju sa kompromisima obicno na ne zadovoljstvo oba partnera
    Dali je "polutka-sindikata" ili "funkcionalnog-sindikat" u jednoj drzavi ne zavisi od radnika,sindikata ili poslodavaca nego od zakonskih propisa te iste drzave,drzave koja mora da regulise pitanje poslodavaca i sindikata koja su prava radnika,da nadgleda sprovodjenje zakona intervenise u slucaju povrede zakona eventualno menja zakon itd,itd
    Poruku je izmenio Bad Company, 03.05.2008 u 22:29
    Do I feel lucky ? Well,do ya ?

  8. #8

    Odgovor: Sindikat

    Citat Bad Company kaže: Pogledaj poruku
    propisa te iste drzave,drzave koja mora da regulise pitanje poslodavaca i sindikata koja su prava radnika,da nadgleda sprovodjenje zakona intervenise u slucaju povrede zakona eventualno menja zakon itd,itd
    BRAVO mislim da kod nas zakoni nisu loši ali je naj žalosnije što se e ne primenjuju a kad se primenjuju nisu za sve isti.

    i vraćamo se na ono odakle sve i počinje na DRŽAVU
    nekome majka a nekome maćeha

  9. #9

    Odgovor: Sindikat

    Citat Mish kaže: Pogledaj poruku
    Moje prvo zaposlenje je automatki sa sobom povuklo učlanjenje u Sindikat (mada me niko nije pitao želim li biti "drug član" tj. slažem li se da mi odbijaju 1% od plate za članarinu). Bavio se kontinuiranom nabavkom potrepština za radnike (krompir, polutke,...., ali i dovođenjem svih onih švercera koji su prodavali sve i svašta), organizovanjem novogodišnjih paketića i osmomartovskih poklona, prolećnih izleta i sportskih igara. Na čelu sindikata OnajKojiJeDemokratksiIzabranOdStraneRadnika (naravno, delegiran kao najpodesniji od strane menadžmenta). Naravno, prvi saradnici oni koji su makar u sindikatu uspeli da dođu do neke titule i funkcije.
    Zapravo, sa ove vremenske distance, ne mogu baš da se žalim na taj i takav sindikat. Kao redovni učesnik sportskih igara, isti mi je obezbedio jedno 7-8 puta po 3-4 dana raznih ekskurzija i luudog provoda.
    Mada... Na svu sreću što sam odatle utekla pre nego što mi je taj i takav Sindikat trebao da mi zaštiti radnička prava. Jer nikom zaštitu nisu pružili iako bivši radnici dobijaju sporove na sudu protiv poslodavca. A upravo bi to trebalo da bude uloga Sindikata.
    Sa promenom poslodavca nisam automatski "upisana" u Sindikat nove firme. I nikad se nisam ni "upisala". A dok ih posmatram sa distance, rekla bih da su ovde još gori. Ne obezbeđuju ni polutke, ni šećer, ni sportske igre,... Izborili su se svojevremeno za potpisivanje Kolektivnog ugovora i slika DrugaPredsednikaSindikata i Menadženta nam se kezila sa intranet stranica dok smo šljakali svoje radne subote ukinute istim tim kolektivnim ugovorom.
    Čini mi se daće proći još mnogo vode Dunavom dok sindikati u Srbiji budu zaista zaštitnici prava radnika.

    Ima li ovde drugova članova?
    Eh, svugde ista politika. A da li si se Ti potrudila da neshto promenish po tom pitanju ? Sigurno nisi, umesto da preduzmesh neshto ako Ti nije dobro, ne Ti njih posmatrash sa distance i prichash okolo kako ne valja ovo, pa ne valja ono, pa ovako bi trebalo, pa onako bi trebalo. Zato smo dovde i dogurali, jer puno je takvih ljudi koji ochekuju da neko drugi neshto uradi za njih, a isti su odredjeni da kritikuju. Pa Mishu moj, dok svi zajedno ne krenemo da popravljamo i radimo zajedno, netje biti dobro, bitje nam ovako kako jeste sada.

  10. #10

    Odgovor: Sindikat

    @cvishna
    Ne, nisam se potrudila da išta menjam. Prosto, nemam ambicija za sindikalno angažovanje. Po zakonu, čelnici sindikata u preduzećima imaju pravo da se 20% svog vremena bave sindikalnim pitanjima. A ja sam na posao odlazila i odlazim da radim za koji sam plaćena jer očigledno da samo time sebe možemo zaštititi, a ne sindikalnim parolama.
    Inače, imam neku svoju teoriju (koja naravno ne mora biti tačna) da se ovi naši sindikalci prepoznaju čak i po fizionomiji, a svakako po retorici i gestikulaciji. I još sam nešto primetila: sindikalno angažovanje im najčešće bude samo stepenica za neko napredovanje u poslu i ako im to uspe, batale sindikalnu borbu i duvaju u istu frulu za menadžmentom.
    Nekako se sama sebi ne uklapam u tu sliku.
    ... Ko nije drvo razumeo prvo, pa tek onda sadio, taj nije ništa uradio... I, shvatiće, kad-tad, da ne zna šta je hlad....

  11. #11

    Odgovor: Sindikat

    Od kada je raspusten onaj socijalisticki Sindikat, nisam vise clan niti jednoga, mada kod nas u zdravstvu ima nekoliko, samo za lekare valjda tri razlicita. Ne trebaju mi potvrde za kredu u prodavnicama, niti gluposti u vidu probranih jabuka i ostale zimnice ujesen. Sindikat u svetu sluzi da zastiti radnika od kapitalistickog poslodavca i ima svrhu. Ovde je to jos daleki san. Slusam svakodnevno kako privatnici tlace svoje radnike i posto sam pri kraju radnog staza, kazem, tesko mladima, kakvi ce biti na kraju radnog staza ovako iscrpljivani? Sindikat pruza otpor takvoj praksi u zemljama razvijenog kapitalizma i veoma je jak. Ovi nas sindikati sluze samo za ubiranje haraca!

  12. #12

    Odgovor: Sindikat

    Od svih sindikata, meni je najbolji Beogradski!
    Opet sam ti u kafani, mene bez nje ništa nema
    Tu su moje lude noći, nikad nisam u samoći,
    Hej kafano, moja rano...
    Samo na www.VojvodinaCafe.rs - Muška kafana,
    Bircuz koji radi 25 sati dnevno!

  13. #13

    Odgovor: Sindikat

    ...kod mene u firmi do 5.oktobra je bitisao samo Samostalni sindikat...koji je uvek,a i sada je,pod kontrolom menadzmenta iliti gazde firme...od promena,usao je i nezavisni sindikat,ciji sam clan...odmah da se razumemo...nema 'leba ni od jednog ni od drugog...gomila poltrona,pichketina i dupeuvlakacha...interesantno je...da je kada se pojavio Nezavisni,bilo pritisaka na clanstvo...jednoga dana,zove mene sef da mi kaze,da ako nemam posla,odem do jednog dirktora,koji je uzgred moj prijatelj,zvao me je nesto da razgovaramo...
    ...odem ja...a on sa vrata...pa gde si,kako si,sta ces da pijes,sport,ribe,ovo,ono...pravim se ja dileja i cekam...u jednom trenutku ce...cujem da si clan Nezavisnog,isclani se odmah,dobices otkaz,bla,bla...kada je zavrsio...ja rekoh...nema sanse...prvo...necu protiv sebe...drugo...ako dobijem otkaz,nekom cu da prospem mozak na sred firme...
    ...covek me gleda...pa da...to i lici na tebe...i nastavimo o sportu i ribama...
    ...hell ain't a bad place to be......

  14. #14

    Odgovor: Sindikat

    Koliko znam, ja nikada nisam bila u sindikatu i nemam pojma tko vodi ili tko je u sindikatu ove moje nove firme u kojoj sam čak 8 mjeseci.

    I, nije me briga.

    Vjerujem da sve zavisi od sindikata do sindikata u firmama. Primjer iz druge ruke - moj muž radi u firmi gdje je sindikat si toliko uzeo maha da, umjesto da ide na ruku svojim povjerenicima, oni rade samo sranja. Sindikat je toliko nebuloza zahtjevao, toliko povlastica u ovo krizno vrijeme da je direktor odbacio sve dotadašnje povlastice i odlučio da neće biti božićnice. I što sada reći?
    Prestani razmišljati o svojim granicama..
    Počni otkrivati svoje mogućnosti.

  15. #15

    Odgovor: Sindikat

    Svi smo spremni da pljunemo istini u oči, naravno. Neka svako od vas zatvori oči, razmisli i odgovori ovde:

    Da, spreman sam da uzmem motku i isteram guzatog direktora i njegovu svitu iz firme ! Da, spreman sam da predsednika sindikata, koga su prethodno izvukli iz direktorovog dupeta, pospem perjem i katranom jer me je izdao zarad svojih privilegija.

    Kad ovde bude više od 500 takvih stvoriće se kritična masa dovoljno za formiranje pravog, profesionalnog sindikata. Nije problem u sindikatu, već u ljudima. Sindikat je pojam a ljudi su stoka.

Slične teme

  1. Begradski Sindikat
    Autor Papak u forumu Domaći spotovi i tekstovi
    Odgovora: 12
    Poslednja poruka: 25.02.2007, 21:54

Tagovi za ovu temu

Vaš status

  • Ne možete pokrenuti novu temu.
  • Ne možete poslati odgovor.
  • Ne možete dodati priloge
  • Ne možete prepraviti svoje poruke
  •