Veronauka - Strana 3
Strana 3 od 8 PrvaPrva 12345 ... PoslednjaPoslednja
Prikaz rezultata 31 do 45 od ukupno 109

Tema: Veronauka

  1. #31

    Odgovor: Veronauka

    Ako je Srbija građanska država, onda treba zaboraviti na predmet veronauka, ali ako je Srbija država srbskog naroda, onda veronauka ima smisla, kao predmet u školama. Ja znam šta je Srbija u smislu opredeljenja ali tumačenje nije uvek kao stvarnost, već kako ko hoće, ili kako jači kaže. Inače veronauka kao predmet u školama realno nije našla mesto, ni po prezentaciji predavača, ali ni po usmerenju budućih slušalaca, tako da je ovo sad osvajanje divljeg zapada po zemlji Srbiji, pa ko preživi neka priča, kako smo došli do saznanja šta je Pravoslavlje i vera u Boga.

  2. #32

    Odgovor: Veronauka

    Veronauka je za razliku od ostalih predmeta jedina koja treba deci u Srbiji (ostalih nauka i cinjenica imaju i viska).
    Dugo je Srbija bila pod Komunistickim ubedjenjima, pa se zaboravilo na veru. Zaboravilo se, da na ovom svetu postoje i svete stvari, koje treba postovati. Nauceni smo da ne postujemo nista i sad nam se to vraca. Mi koji smo odgajani u duhu Kominzma (a i vi mladji niste imuni od toga) u prvi plan smo stavili ono materijalno i normalno je da sada neko drugi mora nasoj deci da kaze da i postoji jos nesto.

    Problema prilikom uvodjenja ima i bice ali sigurno ce efekat uvodjenja biti pozitivan.
    Nije sve crno, nadje se i poneka plavusa

  3. #33

    Odgovor: Veronauka

    Citat pero_M kaže: Pogledaj poruku
    Veronauka je za razliku od ostalih predmeta jedina koja treba deci u Srbiji (ostalih nauka i cinjenica imaju i viska).
    Dugo je Srbija bila pod Komunistickim ubedjenjima, pa se zaboravilo na veru. Zaboravilo se, da na ovom svetu postoje i svete stvari, koje treba postovati. Nauceni smo da ne postujemo nista i sad nam se to vraca. Mi koji smo odgajani u duhu Kominzma (a i vi mladji niste imuni od toga) u prvi plan smo stavili ono materijalno i normalno je da sada neko drugi mora nasoj deci da kaze da i postoji jos nesto.

    Problema prilikom uvodjenja ima i bice ali sigurno ce efekat uvodjenja biti pozitivan.
    ja podvuko !
    u tome i jeste problem, samo kod nas u Vojvodini (možda i grešim, al' po mom saznanju je tako) crkva ima svoj cenovnik, i sveštenici se otimaju koji će da odrade svadbe, krštenja i..... (da ne prizivam zlo.... kuc, kuc, kuc,-u drvo... puuu, puuu, puuu)
    Sad da ne citiram bibliju, al' me zanima kako onda verovati u to što se predaje, kada sami daju loš primer. Znam ljude koji su porodično odlazili u manastire, po užoj srbiji, i tamo se krstili - ovde im je bilo preskupo. I to baš nisu retki slučajevi. Džaba nam veronauka kao predmet, ako i crkva sama ne reši probleme koje vuče odavno. Ne verujem da je Stevan Sremac bez ikakvog razloga napisao delo "Pop Ćira i Pop Spira", problem je postojao i tada, a dolaskom komunizma broj problema se samo povećao.

  4. #34

    Odgovor: Veronauka

    Citat Arthur Dent kaže: Pogledaj poruku
    samo kod nas u Vojvodini (možda i grešim, al' po mom saznanju je tako) crkva ima svoj cenovnik, i sveštenici se otimaju koji će da odrade svadbe, krštenja i..... (da ne prizivam zlo.... kuc, kuc, kuc,-u drvo... puuu, puuu, puuu) ......
    Polako,...
    Kada se mi (mislim narod) nauci da odlazi u crkvu i crkva postane vazan deo drzave, i nacin finansiranja crkava ce se promeniti.
    Nije sve crno, nadje se i poneka plavusa

  5. #35

    Odgovor: Veronauka

    Citat pero_M kaže: Pogledaj poruku
    Polako,...
    Kada se mi (mislim narod) nauci da odlazi u crkvu i crkva postane vazan deo drzave, i nacin finansiranja crkava ce se promeniti.
    Koliko se meni chini, Srbija je sekularna drzhava... Crkva ne mozhe da postane nikakav deo drzhave, a najmanje vazhan deo... Ne znam kakva je praksa svuda po svetu (ali tju definitivno da prouchim), ali jedna crkva nigde ne igra neku vazhnu ulogu, sem mozhda Grchke, Vatikana (koji je dodushe i zamishljen kao crkvena drzhava), i mozhda par nekih smeshnih, novonastalih drzhava... Vetje, priznate religije po svetu, su oslobodjene platjanja poreza od strane drzhave, to stoji, i to je ok, ali ne mzhe jedna da preovladava... Nisu svi u Srbiji pravoslavci, ili uopshte vernici... Drzhava ne mozhe od mojih para da finansira, ovu ili onu crkvu, bez da ja to dam... Sam smisao crkve, koliko se ja setjam, je bio da se od dobrovoljnih priloga izdrzhava... Samo, pitam se, gde idu ti dobrovoljni prilozi, kad neshto ne vidim da je crkva organizovala neku dobrotvornu akciju, pa da je nekom dala neshto... Sve shto ja vidim je da nichu crkve na svakih kilometar, shto je po mom mishljenju preterivanje... Ako dodushe neko ne promeni status u teokratiju, pa da onda da znamo na chemu smo...

    Ali sad smo odlutali od tebe, jer je tema veronauka u shkolama, a ne status crkve u drzhavi...

    Citat pero_M kaže: Pogledaj poruku
    Veronauka je za razliku od ostalih predmeta jedina koja treba deci u Srbiji (ostalih nauka i cinjenica imaju i viska).
    Shta ovo znachi? Da treba matematiku, geografiju, srpski, izbaciti iz shkole? Mozhda da vratimo shkole po okrilje crkve, pa da nas popovi uche svetu? Svedoci smo da nam je omladina sve nepismenija i nepismenija, nemaju pojma gde se shta nalazi, vazhno je da znaju sve crkvene praznike... A shta tje ako jednom izadju u svet? Shta mogu sa tim znanjem? Veronauka i gradjansko pravu su na silu uvedeni u shkole, potpuno bespotrebno, i to je chinjenica... Crkvi da je stalo da poduchava decu, imali bi shkole veronauke pri svakoj crkvi, ali znaju da niko netje dovoditi decu, i onda su morali da nadju nachin da na silu to urade... E, tako ja to vidim, da jako puno "vernika" u ovoj zemlji samo kvazi veruje, a da istinski, i nisu bash neki vernici, nego to rade samo zbog komshiluka, kao i sve ostalo... To je moje mishljenje...

    Chekam napade


    Spajdr pig, spajdr pig, daz vatevr a spajdr pig daz, ken hi sving, from a veb, no hi kent, hiz a pig, lukaaaaaaaout, hiz a spaaaajdr piiiiiig...

  6. #36

    Odgovor: Veronauka

    Citat Galahad kaže: Pogledaj poruku
    Shta ovo znachi? Da treba matematiku, geografiju, srpski, izbaciti iz shkole? Mozhda da vratimo shkole po okrilje crkve, pa da nas popovi uche svetu? Svedoci smo da nam je omladina sve nepismenija i nepismenija, nemaju pojma gde se shta nalazi, vazhno je da znaju sve crkvene praznike... A shta tje ako jednom izadju u svet? Shta mogu sa tim znanjem? Veronauka i gradjansko pravu su na silu uvedeni u shkole, potpuno bespotrebno, i to je chinjenica... Crkvi da je stalo da poduchava decu, imali bi shkole veronauke pri svakoj crkvi, ali znaju da niko netje dovoditi decu, i onda su morali da nadju nachin da na silu to urade... E, tako ja to vidim, da jako puno "vernika" u ovoj zemlji samo kvazi veruje, a da istinski, i nisu bash neki vernici, nego to rade samo zbog komshiluka, kao i sve ostalo... To je moje mishljenje...

    Chekam napade
    Po tvom postu vidim da imas misljenje da deca imaju premalo gradiva. Deca su zatrpana glupim i nevaznim podacima. Uce se gluposti, koje ti nikada nece trebati u zivotu. 8 godina gluposti, a zatim u srednjoj skoli 3 ili 4 godine takodje jos gluposti.
    Deca nam izlaze iz skola napunjena glupostima.
    Npr. automehanicar koji pojma nema da u automobilu ima i kompjuter, ali je zato morao da nauci sve i svasta.
    Tu je problem.
    A sto se tice izlaska u svet. Mi ih skolujemo valjda da rade kod nas, a ne da ih izvozimo u svet. Ako ti svet miliji od Srbije, siroko ti polje...
    Nije sve crno, nadje se i poneka plavusa

  7. #37

    Odgovor: Veronauka

    Nisam ni mislio da netje dotji do izvrtanja onog shto sam rekao...

    Pa da krenemo...
    Citat pero_M kaže: Pogledaj poruku
    Po tvom postu vidim da imas misljenje da deca imaju premalo gradiva. Deca su zatrpana glupim i nevaznim podacima. Uce se gluposti, koje ti nikada nece trebati u zivotu. 8 godina gluposti, a zatim u srednjoj skoli 3 ili 4 godine takodje jos gluposti.
    Deca nam izlaze iz skola napunjena glupostima.
    Npr. automehanicar koji pojma nema da u automobilu ima i kompjuter, ali je zato morao da nauci sve i svasta.
    Tu je problem.
    Delimichno se slazhem, uche se gluposti... Treba prvo proterati sve te koji pishu nastavni plan i program, i dovesti nove, mlade ljude, koji tje da sastave program koji vishe prilichi 21. veku. Postavitju ti pitanje, veronauka treba u zhivotu? Hotje uchenjem veronauke nauchiti da zarade za hleb, da prehrane porodicu? Ja nisam imao veronauku, i nishta mi ne fali, ne verujem da bi me oni tamo bilo chemu korisnom za zhivot nauchili...

    Citat pero_M kaže: Pogledaj poruku
    A sto se tice izlaska u svet. Mi ih skolujemo valjda da rade kod nas, a ne da ih izvozimo u svet. Ako ti svet miliji od Srbije, siroko ti polje...
    Mislish da je Srbija sama sebi dovoljna? Da ne treba da postoji komunikacija sa spoljnim svetom? Da treba da se zatvorimo, da zatvorimo granice, zabranimo ikom da izlazi iz zemlje, i da nam kao bude super? Mislish to? Kako mislish da tje iko ovde da prati pomake u svetu, bilo da su civilizacijski, nauchni, bilo koji, ako nema pojma ni o chemu? Ili mozhda i to treba da zaustavimo, da ostanemo negde u 19. veku, pa da nam bude super? Veronauka tje u tome da im pomogne?

    Meni se chini da ti zabranjujesh ikom da ode odavde, stavom koji imash... A ako namerno ne zhelish da edukujesh nekog za svet, da taj kasnije ne bi otishao, to se onda zove diskriminacija, jer ugrozhavash njegovo elementarno pravo na obrazovanje... Treba u drzhavi da se stvori klima, da ljudi NE ZHELE da odu, a ne DA LI tje da odu... To je razlika...


    Spajdr pig, spajdr pig, daz vatevr a spajdr pig daz, ken hi sving, from a veb, no hi kent, hiz a pig, lukaaaaaaaout, hiz a spaaaajdr piiiiiig...

  8. #38

    Odgovor: Veronauka

    Drzacu se teme,mislim da nema nista lose u tome sto se veronauka vraca u skole doduse na mala vrata,ali i to je nesto.Moja deca idu u osnovnu skolu sin drugi,cerka peti razred,i oboje pohadjaju veronauku koja je izborni predmet,dakle nisu prinudjeni da idu.Na roditeljskom sastanku uciteljica pita ko zeli svoje dete da prijavi za veronauku,ja se javim u dogovoru sa svojim sinom,a ostalih 25 roditelja za gradjansko vaspitanje...zar ih ne vaspitavamo kod kuce?Cak ni na nagovor uciteljice da ne bi bio jedini iz razreda,tamo,on nije odustao,a ni to sto je pohadja ne smeta mu da bude naj bolji djak u razredu,kao i njegova sestra,takodje mogu postati samo jos bolji mali veliki ljudi.

  9. #39

    Odgovor: Veronauka

    Veronauka je uvedena u škole kao znak zahvalnosti SPC zbog lojalnosti u 5.oktobarskoj "revoulciji". Jedan on najlošijih poteza Djindjićeve politike.
    Mislim da je u pitanju veeellliiikkkaaa greška. Trovati mlade umove teološkim glupostima i koještarijama najveći je zločin. Još jedan politički problem se tu javlja : šta ćemo sa mislimanima, jeverijima, advenitstima? Tako se još više forsiraju razlike najpre medju decom, a kasnije i medju ljudima.
    Crkvi nikako nije mesto u obrazovanju. Gradjansko vaspitanje je koncipirano bez ikakvog reda i programa, deca ako ne steknu u kuću opštu kulturu i toleranciju na različitosti, neće je steći ni u školi.
    Never lie to someone that trusts you. Never trust someone that lied to you.

  10. #40

    Odgovor: Veronauka

    Citat Isahara kaže: Pogledaj poruku
    Veronauka je uvedena u škole kao znak zahvalnosti SPC zbog lojalnosti u 5.oktobarskoj "revoulciji". Jedan on najlošijih poteza Djindjićeve politike.
    Mislim da je u pitanju veeellliiikkkaaa greška. Trovati mlade umove teološkim glupostima i koještarijama najveći je zločin. Još jedan politički problem se tu javlja : šta ćemo sa mislimanima, jeverijima, advenitstima? Tako se još više forsiraju razlike najpre medju decom, a kasnije i medju ljudima.
    Crkvi nikako nije mesto u obrazovanju. Gradjansko vaspitanje je koncipirano bez ikakvog reda i programa, deca ako ne steknu u kuću opštu kulturu i toleranciju na različitosti, neće je steći ni u školi.
    izbegavam da potpisujem tudje postove ali ovaj prosto moram!

    i muka mi je shto kad god upalim tv ugledam popa!
    Moras prihvatiti poraze i pobede,
    moras se navitji na tugu i sretju,
    moras da volis i da te vole,
    moras biti deo stvarnosti,
    ipak,
    nikada ne napustaj svoje snove!

  11. #41

    Odgovor: Veronauka

    Vera je duboko promišljeni i duševni protkani deo čovekovog bića koja ga uči humanosti, toleranciji praštanju i dr. Veronauka kao izborni predmet ima isti cilj da deci koja odluče da je pohađaju omogući da dođu i shvate takva način ponašanja u budućem življenju. Na suprot veronauki je građansko vaspitanje, kao izraz vaspitvanja u duhu građanskog društva i ponašanja u njemu. I jedan i drugi predmet imaju cilj obučavanja mladih ljudi, a i jedan i drugi predmet naopakom prezentacijom mogu da upropaste te mlade ljude. Veliku prednost ima veronauka baš zato što iza nje stoje ljudi vernici koji to prezentuju a koji iskreno veruju. Kod građanskog društva po uzoru na zapad postoji velika verovatnoća da isti ti mladi ljudi budu pogrešno i naopako usmereni. Naprimer, da je biti gej normalno, da ubijanje iz milosrđa je normalno (eutanazija) i sl.
    In vinas veritas

  12. #42

    Odgovor: Veronauka

    Citat morrib kaže: Pogledaj poruku
    Vera je duboko promišljeni i duševni protkani deo čovekovog bića koja ga uči humanosti, toleranciji praštanju i dr. Veronauka kao izborni predmet ima isti cilj da deci koja odluče da je pohađaju omogući da dođu i shvate takva način ponašanja u budućem življenju. Na suprot veronauki je građansko vaspitanje, kao izraz vaspitvanja u duhu građanskog društva i ponašanja u njemu. I jedan i drugi predmet imaju cilj obučavanja mladih ljudi, a i jedan i drugi predmet naopakom prezentacijom mogu da upropaste te mlade ljude. Veliku prednost ima veronauka baš zato što iza nje stoje ljudi vernici koji to prezentuju a koji iskreno veruju. Kod građanskog društva po uzoru na zapad postoji velika verovatnoća da isti ti mladi ljudi budu pogrešno i naopako usmereni. Naprimer, da je biti gej normalno, da ubijanje iz milosrđa je normalno (eutanazija) i sl.
    Granica normalnog je vrlo rastegljiva. Čak ni veronauka ne može da je precizira ako pretenduje.
    Meni se gay osoba ne šalje u ludnicu jer nije shizofrena ako je gay, dakle normalna je ali drugačijeg seksualnog opredeljenja.
    U ime crkve i tamo nekog Boga, humanije je priuštiti čoveku da dostojanstveno umre nego da se raspada kao zver.
    Ali ovo su već neke druge teme koje ne potpadaju pod sadržaj ove na kojoj pišemo. Nemojmo mešati babe i žabe, reč je o budućnosti dece.
    A ako im mislimo dobro, nemojmo im puniti glavice koještarijama neprimerenim njihovom uzrastu.
    Never lie to someone that trusts you. Never trust someone that lied to you.

  13. #43

    Odgovor: Veronauka

    Citat Isahara kaže: Pogledaj poruku
    Granica normalnog je vrlo rastegljiva. Čak ni veronauka ne može da je precizira ako pretenduje.
    Meni se gay osoba ne šalje u ludnicu jer nije shizofrena ako je gay, dakle normalna je ali drugačijeg seksualnog opredeljenja.
    U ime crkve i tamo nekog Boga, humanije je priuštiti čoveku da dostojanstveno umre nego da se raspada kao zver.
    Ali ovo su već neke druge teme koje ne potpadaju pod sadržaj ove na kojoj pišemo. Nemojmo mešati babe i žabe, reč je o budućnosti dece.
    A ako im mislimo dobro, nemojmo im puniti glavice koještarijama neprimerenim njihovom uzrastu.
    Granica normalnog nije rastegljiva, već je normalno uvek normalno, tu netreba ništa da se precizira.
    Učiti decu da biti gej je normalno, nije normalno.
    I ja nebih, a ni vera ne propoveda da se gej osobe šalju u ludnicu, već se ponašati prema njima humano kao i prema svim bolesnim osobama.
    I ne u ime crkve "i tamo nekog Boga", pustiti čoveka da dostojanstveno umre, (na taj način što ćemo ga ubiti mi), nego da se raspada ko zver.
    Učiti decu humanosti, praštanju, veri, toleranciji nije mešanje babe i žabe, već nešto ispravno, što im obezbeđuje normalnu ljudsku budućnost.
    U kom si to učenju našla gluposti, i čijoj veronauki?
    In vinas veritas

  14. #44

    Odgovor: Veronauka

    Moj stav o veri i bibliji je nekima ovde dobro poznat nekima nije, vech sam tomove napisao ... ali generalno nemam nishta protiv veronauke dok se tiche nekog moralnog vaspitanja, tj poduchavanja dece nekim moralnim vrednostima i tako dalje. Nemam nastavni plan i program ni veronauke ni gradjanskog vaspitanja pa ne znam shta se konkretno radi. Ako se i jedan od ta dva predmeta svodi na indoktrinaciju ili chisto gubljenje vremena - u smislu - aj deco sad radite shta hochete - naravno da nisam za to. Ako je veronauka vech morala biti uvedena zbog insistiranja nekih struja, a onda gradjansko vaspitanje samo kao protivtezza bez nekog posebnog smisla i programa ... onda bolje i veronauka, a nadam se da che dete vech vremenom nauchiti da i na to gleda kritichki i da svoj objektivan i sud... kao shto jednom shvati da deda mraz ne postoji, ali shvati i zashto je potrebno da postoji pricha o njemu...


    I nikad na ushtrb nauke, nikad primat bukvalizmu.

    Crkva nema shta da trazzi u nekoj izvrshnoj vlasti. Mozz eventualno kao deo ikonografije i tradicije, dok se to ne odnosi na tradiciju guranja u vlast. Uostalom, meshanje u dnevnu politiku sa moguchnoschu kompromitacije i istorijskih greshaka ne prilichi crkvi. To da nechija religioznost garantuje njegovo poshtenje i moral te spospobnost da racionalno rasudjuje u interesu drzzave je potpuno pogreshno. Znachi, crkvena lica su ljudi kao i svi drugi i samo kao takvi mozzda negde mogu da participiraju u politici.

  15. #45

    Odgovor: Veronauka

    Juce dodje jedna dvojcica i kaze kako im je pop rekao da svi krse svih 10 bozijih zapovesti jer cak i kad sanjas nekog drugog decka a ne svog cinis smrtni greh preljube,svaka necista misao je smrtnih greh i nema nikoga ko ne gresi...

    Takvim stvarima ispiraju deci mozak i onda kao treba da se radujemo kad nam deca idu da slusaju veronauku
    ''Though nothing can bring back the hour of splendor in the grass, glory in the flower, we will grieve not, rather find strength in what remains behind.''

    William Wordsworth

Strana 3 od 8 PrvaPrva 12345 ... PoslednjaPoslednja

Tagovi za ovu temu

Vaš status

  • Ne možete pokrenuti novu temu.
  • Ne možete poslati odgovor.
  • Ne možete dodati priloge
  • Ne možete prepraviti svoje poruke
  •