Srbija danas i sutra - Strana 23
Strana 23 od 27 PrvaPrva ... 132122232425 ... PoslednjaPoslednja
Prikaz rezultata 331 do 345 od ukupno 401
  1. #331

    Odgovor: Srbija danas i sutra

    Mislim da je Turkmenbaši, verovatno slučajno, zaboravio navesti izvor teksta.

  2. #332

    Odgovor: Srbija danas i sutra

    Citat maleni kaže: Pogledaj poruku
    To su rekli srpski komunisti 45-e te pobili i proterali sve one koji su stvarali u zemlji Srbiji...
    Stvarno demagogija...
    Demagogija? Ili nisi razumeo tekst Nije reč o samoupravljanju, već o demokratiji. Mi smo kao demokratsko društvo a sva demokratija ti se svodi na izbore i ništa više. Šta bi sa onim silnim slobodama koje demokratija podrazumeva? Na koji način izabrani političari zastupaju "naše interese" odnosno svojih birača... Ovo je jedan surogat demokratije gde zapravo vlada jedna mala kvazielita lopova i hoštaplera koji nas krade i sistematski uništavaju godinama. Problem je samo što će se ovaj sistem jako teško promeniti. Neko misli da su posle 5. oktobra nastupile promene? Aha...
    Citat pera lozac kaže: Pogledaj poruku
    Mislim da je Turkmenbaši, verovatno slučajno, zaboravio navesti izvor teksta.
    Autor Feđa Dimović, piše.



  3. #333

    Odgovor: Srbija danas i sutra

    Citat Turkmenbashi kaže: Pogledaj poruku
    Demagogija? Ili nisi razumeo tekst Nije reč o samoupravljanju, već o demokratiji. Mi smo kao demokratsko društvo a sva demokratija ti se svodi na izbore i ništa više. Šta bi sa onim silnim slobodama koje demokratija podrazumeva? Na koji način izabrani političari zastupaju "naše interese" odnosno svojih birača... Ovo je jedan surogat demokratije gde zapravo vlada jedna mala kvazielita lopova i hoštaplera koji nas krade i sistematski uništavaju godinama. Problem je samo što će se ovaj sistem jako teško promeniti. Neko misli da su posle 5. oktobra nastupile promene? Aha...
    Nama ne trebaju novi izbori da bi birali stare lopove, nama je potreban novi - pravedniji sistem.
    Ko i kako pravi taj sistem?
    Nije bitno da li će se taj sistem zvati demokratija, komunizam, socijalna država ili kako god mu drago. Bitno je da pravda bude zadovoljena, a da šansa važi za svakoga. Imena su nevažna, jer su u ime demokratije i komunizma činjeni neki od najvećih zločina čovečanstva.
    Ko i kako to sprovodi?
    Potrebna nam je vlast naroda, a ne vlast nad narodom
    Koja je to vlast?
    . Nema više šminkanja akrepa stvarnosti jer nas to samo odvraća od pravog puta. Kuća koja je sagrađena na trulim temeljima se ne popravlja već ruši i gradi ponovo.
    Ko to ponovo rusi pa gradi?
    Potrebno je ozbiljno povezivanje i organizacija. Priključivati se svakom obliku narodnog protesta. Podržati demonstracije studenata, štrajkove radnika i radničkih sindikata, uključivati se u male građanske inicijative vaših komšija i sugrađana. Nema mirenja sa zlom sudbinom. Pasivnost i apatija su zidovi naših modernih ćelija. Nekada smo znali da se borimo za druge u isceniranim revolucijama, sada je vreme da izađemo na ulice radi sebe i svoje dece. Ne smemo podleći strahu, jer mi više nemamo šta da izgubimo, a možemo mnogo toga da dobijemo, uključujući sopstvenu slobodu
    Ko to organizuje?
    .
    Makar sve trajalo 5 minuta, znaćemo da smo ipak pokušali da se borimo.
    I da je na sva gore postavljena pitanja odgovor narod to i ne moze da traje duze od 5 minuta
    Još su Platon i Aristotel zaključili da državna vlast mora da bude pravedna i moralna da bi imala svoju legitimnost. Pošto vlast u Srbiji ne poseduje pravdu, moral i slobodu kao ključne elemente legitimnosti, ona gubi pravo da upravlja narodom.
    A sta je sa starom narodnom "Kakav narod takva i vlast"?
    Demagogija bato...
    Back in red!

  4. #334

    Odgovor: Srbija danas i sutra

    Citat maleni kaže: Pogledaj poruku
    Ko i kako pravi taj sistem?
    Imaš prijatelju koliko hoćeš postkomunističkih država u Evropi koje su srušile sistem onako kako valja i uspostavile novi, danas su to normalne države. Nama je potrebna nova elita, novi sistemi vrednosti, novi ljudi a ne stari lopovi kako u tekstu piše. Oni koji treba ovu zamlju da povuku napred je napuštaju, isterali ih ovi hoštapleri što su se nafatirali bez mnogo rada i škole.

    Ko i kako to sprovodi?
    Onaj ko vodi državu. U vreme krize se u normalnim zemljama oporezuju bogati, ekstraprofiteri a u Srbiji se guli od sirotinje kako bi ovi prvi još više imali ili ne bi gubili. Je l' to pravedan i normalan sistem?

    Koja je to vlast?
    Prijatelju, imaš više sistema u kome narod vlada, nije bitno kako se sistem zove. Uzmi za primer demokratiju, imaš neposrednu demokratiju kao direktan izraz narodne volje i posrednu, preko demokratski izabranih predstavnika koji zastupaju interese svojih birača. Ovde ti se sva demokratija svodi na parlamentarne i predsedničke i lokalne izbore. Kada se podele mandati, nestaje sva demokratija. Predizborni program (da li se neko seća da je neka stranka uopšte izašla pred izbore sa programom a ne samo sa lažnim obećanjima?!) i predizborna obećanja se ne ispunjavaju, narod se laže i ne polažu mu se nikakvi računi. Nema transparentnosti u državi, nema slobode medija, govora i svih ostalih demokratskih sloboda. Gde i kako se troši naš novac? Kolika je naša administracija i koliko košta? Vlast naroda ne postoji, već samo vlast nad narodom. Radiš za platu kolika ti se da, nemaš mogućnosti da se buniš ni za šta, plata ti je vremenom sve više obezvređena jer cene skaču a plata ti ostaje ista. Nemaš mogućnost da se buniš jer poslodavca štiti država, ako pokušaš da osnuješ sindikat i organizuješ se sa ostalim radnicima dobićeš otkaz (da neki poslodavci brane osnivanje sindikata!). Šta je sa privatizacijama? Kako se privatizovala imovina i ko je od kupaca izmirio sve obaveze od akko je kupio neko društveno preduzeće? Evo ti samo radnici u Lapovu, umesto da je poništena privatizacija od kada ikad, država štiti tajkuna dok narod gladuje.

    Ko to ponovo rusi pa gradi?
    Narod. Svaki sistem je rušio narod i postavljao novi. Problem je što mi imamo sistem koji traje decenijama. Bio pokušaj da se sruši petog oktobra, međutim samo se navuklo još novih lopova pored onih starih. Čoveče, pa SPS ti je ponovo u vladi
    Ko to organizuje?
    Do sada su nas organizovali stranci, jer smo sami nesposobni da se organizujemo. Na zapadu poskupi gradski pravoz pa se ljudi organizuju i protestuju a nama se dešavaju deset puta gore stvari i ćutimo. Pogledaj samo radničke sindikate na zapadu! I pogledaj kako kod njih izbijaju socijalni nemiri i zbog čega. A mi...

    A sta je sa starom narodnom "Kakav narod takva i vlast"?
    Ti izvoli i miri se sa zlom sudbinom, sutra kada budeš ispraćao dete koje bude napuštalo Srbiju u potragom za normalnim životom teši se tom rečenicom. Ja mislim da zaslužujemo bolje od ovoga.


    Demagogija bato...
    How yes no...



  5. #335

    Odgovor: Srbija danas i sutra

    Citat Turkmenbashi kaže: Pogledaj poruku
    Imaš prijatelju koliko hoćeš postkomunističkih država u Evropi koje su srušile sistem onako kako valja i uspostavile novi, danas su to normalne države. Nama je potrebna nova elita, novi sistemi vrednosti, novi ljudi a ne stari lopovi kako u tekstu piše. Oni koji treba ovu zamlju da povuku napred je napuštaju, isterali ih ovi hoštapleri što su se nafatirali bez mnogo rada i škole.
    Mislis na Rusiju?
    Ili na Poljsku, Slovacku, Madjarsku, Ukrainu, Bugarsku ili Albaniju mozda?
    Mislis da su oni napravili drustvo bez tajkuna i sl.?
    Ko su ti ljudi sa imenom i prezimenom koji organizuju mikro proteste po komsiluku a bice nova elita?


    Onaj ko vodi državu. U vreme krize se u normalnim zemljama oporezuju bogati, ekstraprofiteri a u Srbiji se guli od sirotinje kako bi ovi prvi još više imali ili ne bi gubili. Je l' to pravedan i normalan sistem?
    Zar po ovom tekst ne treba rusiti one koji vode drzavu?

    Prijatelju, imaš više sistema u kome narod vlada, nije bitno kako se sistem zove. Uzmi za primer demokratiju, imaš neposrednu demokratiju kao direktan izraz narodne volje i posrednu, preko demokratski izabranih predstavnika koji zastupaju interese svojih birača.
    Pricas o zapadnim demokratijama kojima pisac teksta ne zeli da se prikljuci?
    Ovde ti se sva demokratija svodi na parlamentarne i predsedničke i lokalne izbore. Kada se podele mandati, nestaje sva demokratija. Predizborni program (da li se neko seća da je neka stranka uopšte izašla pred izbore sa programom a ne samo sa lažnim obećanjima?!) i predizborna obećanja se ne ispunjavaju, narod se laže i ne polažu mu se nikakvi računi.
    Znaci, to sve treba rusiti i onda ce narod posteno da vlada?
    Nema transparentnosti u državi, nema slobode medija, govora i svih ostalih demokratskih sloboda. Gde i kako se troši naš novac? Kolika je naša administracija i koliko košta? Vlast naroda ne postoji, već samo vlast nad narodom.
    I dalje ce narod sa vlasti ovo sve da ispravi...
    Radiš za platu kolika ti se da, nemaš mogućnosti da se buniš ni za šta, plata ti je vremenom sve više obezvređena jer cene skaču a plata ti ostaje ista. Nemaš mogućnost da se buniš jer poslodavca štiti država, ako pokušaš da osnuješ sindikat i organizuješ se sa ostalim radnicima dobićeš otkaz (da neki poslodavci brane osnivanje sindikata!).
    Zato se i ne treba prikljucivati razvijenijim zemljama gde je protok ljudi i kapitala mnogo veci tj. EU vec narod treba da vodi vlast i eto plate od 1500 nedajbozeevra...
    Šta je sa privatizacijama? Kako se privatizovala imovina i ko je od kupaca izmirio sve obaveze od akko je kupio neko društveno preduzeće? Evo ti samo radnici u Lapovu, umesto da je poništena privatizacija od kada ikad, država štiti tajkuna dok narod gladuje.
    I ovo nas tera da budemo sto dalje od razvijenijih zemalja jer je sve to doslo od njih...

    Narod. Svaki sistem je rušio narod i postavljao novi.

    Problem je što mi imamo sistem koji traje decenijama. Bio pokušaj da se sruši petog oktobra, međutim samo se navuklo još novih lopova pored onih starih. Čoveče, pa SPS ti je ponovo u vladi
    I opet ce narod to da resi?

    Do sada su nas organizovali stranci, jer smo sami nesposobni da se organizujemo. Na zapadu poskupi gradski pravoz pa se ljudi organizuju i protestuju a nama se dešavaju deset puta gore stvari i ćutimo. Pogledaj samo radničke sindikate na zapadu! I pogledaj kako kod njih izbijaju socijalni nemiri i zbog čega. A mi...
    Opet taj zapad kome pisac teksta ne zeli da se pridruzi...

    Ti izvoli i miri se sa zlom sudbinom, sutra kada budeš ispraćao dete koje bude napuštalo Srbiju u potragom za normalnim životom teši se tom rečenicom. Ja mislim da zaslužujemo bolje od ovoga.
    Ne mirim se sa zlom sudbinom ali da ce narod sve to da donese na svoje...cista demagogija...
    Back in red!

  6. #336

    Odgovor: Srbija danas i sutra

    Jeste na Rusiju mislim mislim na Češku, Slovačku, Poljsku itd. Znaš kako su oni napravili promene, ne samo vrh, nego do temelja. A kod nas srušili vrh a ceo establišment iza Miloševića ostao do dan danas. To kakvo društvo su Česi, Poljaci i ostali stvorili ne treba mnogo mozga da neko shvati. Pogledaj ih gde su a gde su bili pre. Mi kasnimo za njima 10 godina zbog ratova, ali i za deset godina kasnije nismo ništa uradili!

    Zar po ovom tekst ne treba rusiti one koji vode drzavu?
    Po ovom tekstu, oni koji vode državu bi trebali da obezbede pravedniji sistem i da poštuju volju svojih birača a ne da ih pljačkaju i nastavljaju sa nekim trendovima zbog kojih je narod pokrenuo revoluciju pre deset godina. U krajnjem slučaju će morati da radi kuka i motika kako bi se neko naterao na razmišljanje. Sve dok se ti ne buniš, ja ću da te zajebavam i da ti zavrćem uši kako mi se dopada. Međutim kada budeš rešio da staneš tome na put pa i da me zvekneš po nosu, naravno da ću da se razmislim pa da počnem da te tretiram drugačije. Pariz i Atina su goreli zbog manjih stvari.

    Pricas o zapadnim demokratijama kojima pisac teksta ne zeli da se prikljuci?
    Priključenje zapadnim demokratijama ništa ne rešava dok sami ne postanemo nešto nalik na njih. Bugari su se priključili EU i NATO pa im i dalje sistem jede novac i degradira društvo. Korupcija, kriminal, sprega vlasti sa njima... Preduslov za bolji život je uređene Srbija sa slobodnim građanima.

    I dalje ce narod sa vlasti ovo sve da ispravi...
    Tebi je to smešno? Da li si svestan da samo Srbi ne znaju kako vlast i na šta troši njihov novac? Mislim da i u Albanije se te stvari rade javno i ne krije se od naroda. Pa pogledaj samo svinjariju sa vakcinama koje je Mišković uvezao! Čim je provaljen, prva tura mu je plaćena od naših državnih para i najavljeno je da se vakcine više neće uvoziti. Pa da li je normalno da se daje milion usd za jednog bilmeza kako bi pobegao iz zatvora u SAD dok narod gladuje i da se sve svede na nikom ništa?! Niko se ne buni?!

    Zato se i ne treba prikljucivati razvijenijim zemljama gde je protok ljudi i kapitala mnogo veci tj. EU vec narod treba da vodi vlast i eto plate od 1500 nedajbozeevra...
    Promašio si poentu, u potpunosti... pitanje priključenja EU je u celoj priči irelevantno! Zagrebi malo dalje od naslova teksta Pogledaj malo šta se radi po Francuskoj, Nemačkoj, Italiji, Grčkoj itd. Mi za 1. maj idemo da roštiljamo dok po evropi radnički sindikati se bore za svoja prava. Zato nam je ovako super kako jeste... koliko ti je plata obezvređena zadnjih nekoliko godina? Da li ti je porasla kupovna moć? Da li je roba iz uvoza pojeftinila nakon ukidanja carina? A kome ide razlika od carina?

    Ne mirim se sa zlom sudbinom
    Još kako... i ove je narod doveo na vlast, a i one pre njih. Narod dovede, narod najuri.



  7. #337

    Odgovor: Srbija danas i sutra

    Citat Turkmenbashi kaže: Pogledaj poruku
    Jeste na Rusiju mislim mislim na Češku, Slovačku, Poljsku itd. Znaš kako su oni napravili promene, ne samo vrh, nego do temelja. A kod nas srušili vrh a ceo establišment iza Miloševića ostao do dan danas. To kakvo društvo su Česi, Poljaci i ostali stvorili ne treba mnogo mozga da neko shvati. Pogledaj ih gde su a gde su bili pre. Mi kasnimo za njima 10 godina zbog ratova, ali i za deset godina kasnije nismo ništa uradili!
    E vidis, prika, oni su to radili na vreme, osim Rusa. Dok smo se mi bavili visokom politikom i sprecavali novi svetski poredak a ekonomija propadala oni su energiju usmerili u pravom pravcu i eto rezultata. Zato, svaka zahebancija se placa pa i ova nasa sto se jos nismo ni zaukali ka razvijenijem drustvu...

    Po ovom tekstu, oni koji vode državu bi trebali da obezbede pravedniji sistem i da poštuju volju svojih birača a ne da ih pljačkaju i nastavljaju sa nekim trendovima zbog kojih je narod pokrenuo revoluciju pre deset godina. U krajnjem slučaju će morati da radi kuka i motika kako bi se neko naterao na razmišljanje. Sve dok se ti ne buniš, ja ću da te zajebavam i da ti zavrćem uši kako mi se dopada. Međutim kada budeš rešio da staneš tome na put pa i da me zvekneš po nosu, naravno da ću da se razmislim pa da počnem da te tretiram drugačije. Pariz i Atina su goreli zbog manjih stvari.
    Opet se poredis sa drustvim mnogo razvijenijim od naseg...


    Priključenje zapadnim demokratijama ništa ne rešava dok sami ne postanemo nešto nalik na njih. Bugari su se priključili EU i NATO pa im i dalje sistem jede novac i degradira društvo. Korupcija, kriminal, sprega vlasti sa njima... Preduslov za bolji život je uređene Srbija sa slobodnim građanima.
    Ma preduslov je da se Mladicu posteno sudi pred nasim nezavisnim sudom...


    Tebi je to smešno? Da li si svestan da samo Srbi ne znaju kako vlast i na šta troši njihov novac? Mislim da i u Albanije se te stvari rade javno i ne krije se od naroda. Pa pogledaj samo svinjariju sa vakcinama koje je Mišković uvezao! Čim je provaljen, prva tura mu je plaćena od naših državnih para i najavljeno je da se vakcine više neće uvoziti. Pa da li je normalno da se daje milion usd za jednog bilmeza kako bi pobegao iz zatvora u SAD dok narod gladuje i da se sve svede na nikom ništa?! Niko se ne buni?!
    Kao sto rekoh...Iz potrebe neke beznacajne drzave za sprecavanjem novog svetskog poretka radjaju se i razni Miskovici i Miladinovici koji postaju faktor u drustvu...

    Promašio si poentu, u potpunosti... pitanje priključenja EU je u celoj priči irelevantno! Zagrebi malo dalje od naslova teksta Pogledaj malo šta se radi po Francuskoj, Nemačkoj, Italiji, Grčkoj itd. Mi za 1. maj idemo da roštiljamo dok po evropi radnički sindikati se bore za svoja prava. Zato nam je ovako super kako jeste... koliko ti je plata obezvređena zadnjih nekoliko godina? Da li ti je porasla kupovna moć? Da li je roba iz uvoza pojeftinila nakon ukidanja carina? A kome ide razlika od carina?
    Opet poredjenja sa razvijenijim od sebe...
    Plate nisu obezvredjene vec dolaze na realniji nivo...nazalost...

    Još kako... i ove je narod doveo na vlast, a i one pre njih. Narod dovede, narod najuri.
    Nikad cuo??
    Back in red!

  8. #338

    Odgovor: Srbija danas i sutra

    Citat maleni kaže: Pogledaj poruku
    E vidis, prika, oni su to radili na vreme, osim Rusa. Dok smo se mi bavili visokom politikom i sprecavali novi svetski poredak a ekonomija propadala oni su energiju usmerili u pravom pravcu i eto rezultata. Zato, svaka zahebancija se placa pa i ova nasa sto se jos nismo ni zaukali ka razvijenijem drustvu...
    Pa ja govorim o zadnjih deset godina od kako su nastupile "demokratske promene"! Pa šta treba da se desi da napravimo konačan raskid sa prošlim vremenom i počnemo da izgrađujemo normalno društvo? Naravno da imaju rezultate jer je kod njih odavno postalo nezamislivo ono što je ovde svakodnevnica, nažalost... Ovi se danas ne bave visokom politikom, ali šta rade od države i od naroda je strašno.


    Opet se poredis sa drustvim mnogo razvijenijim od naseg...
    Ne, nego ću da nas poredim sa Sudanom... svako normalan sledi primer boljega.

    Ma preduslov je da se Mladicu posteno sudi pred nasim nezavisnim sudom...
    Ovo je valjda pokušaj da budeš duhovit. Niko nama neće izgraditi normalno društvo, ako mi sami to nećemo. Sistem je truo! Nikakav! Pogledaj na šta ti liči zdravstvo. Pogledaj šta su uradili od visokog obrazovanja. Jbeš ti EU ako ćeš i dalje morati doktoru na VMA da daš par hiljada evra da bi stigao na red da ti se presadi organ pre nego što umreš. Kada onaj Tomica Milosavljević prvi bude progonio takve, umesto da ih štiti kao što sada to radi, mogu da se nadam nečemu boljem.


    Kao sto rekoh...Iz potrebe neke beznacajne drzave za sprecavanjem novog svetskog poretka radjaju se i razni Miskovici i Miladinovici koji postaju faktor u drustvu...
    Dobro. I šta ćemo sad? Da ga pustimo da radi isto kao i za vreme Miloševićeve vlasti? Šta je bilo sa Karićem? Sredili su ga brzinom svetlosti čim je zasmetao. Dok je davao bio je dobar kao i ostali, čim je nagazio na žulj, odmah je prljav veš počeo da leti na sve strane. Pa što to ne urade i sa ostalima? Zašto se dozvoljava uvozničkom lobiju da godinama uništava proizvodnju i gasi radna mesta u državi kako bi se oni bogatili? Šta je sa mozgom i gde mi to idemo??? Mogu oni da srede i Miškovića i ostale, samo što neće. Sve im funkcioniše fenomenalno, Miško drma a političari kupuju nekretnine i obezbeđuju unuke. Narod ko ... da se ne izražavam.


    Plate nisu obezvredjene vec dolaze na realniji nivo...nazalost...


    Ako je tebi realno da sve poskupljuje godinama u nazad a plata ti ostaje ista onda ne znam šta dalje da pričam sa tobom.


    Nikad cuo??



  9. #339

    Odgovor: Srbija danas i sutra

    Citat Turkmenbashi kaže: Pogledaj poruku
    Pa ja govorim o zadnjih deset godina od kako su nastupile "demokratske promene"! Pa šta treba da se desi da napravimo konačan raskid sa prošlim vremenom i počnemo da izgrađujemo normalno društvo? Naravno da imaju rezultate jer je kod njih odavno postalo nezamislivo ono što je ovde svakodnevnica, nažalost... Ovi se danas ne bave visokom politikom, ali šta rade od države i od naroda je strašno.
    A sta je predhodilo toj zadnjoj deceniji??
    Naravno da ne mozes od nicega napraviti nesto a pogotovo ne na nacin po tekstu Dimovica...


    Ne, nego ću da nas poredim sa Sudanom... svako normalan sledi primer boljega.
    E to! Eto drustva u nasem rangu!

    Ovo je valjda pokušaj da budeš duhovit. Niko nama neće izgraditi normalno društvo, ako mi sami to nećemo. Sistem je truo! Nikakav!
    A trudili smo se odma od 90-e...

    Pogledaj na šta ti liči zdravstvo. Pogledaj šta su uradili od visokog obrazovanja. Jbeš ti EU ako ćeš i dalje morati doktoru na VMA da daš par hiljada evra da bi stigao na red da ti se presadi organ pre nego što umreš. Kada onaj Tomica Milosavljević prvi bude progonio takve, umesto da ih štiti kao što sada to radi, mogu da se nadam nečemu boljem.
    Jbg...kad je valjao i Kostunici jer narod najbolje zna...



    Dobro. I šta ćemo sad? Da ga pustimo da radi isto kao i za vreme Miloševićeve vlasti? Šta je bilo sa Karićem? Sredili su ga brzinom svetlosti čim je zasmetao. Dok je davao bio je dobar kao i ostali, čim je nagazio na žulj, odmah je prljav veš počeo da leti na sve strane. Pa što to ne urade i sa ostalima?
    Zato sto je suvise vremena proslo i oni su se uvukli u sve pore...nazalost...

    Zašto se dozvoljava uvozničkom lobiju da godinama uništava proizvodnju i gasi radna mesta u državi kako bi se oni bogatili?
    Zato sto je vecinu tih stvari jeftinije uvesti nego napraviti u Srbiji...stvar interesa kapitala...nazalost...

    Šta je sa mozgom i gde mi to idemo??? Mogu oni da srede i Miškovića i ostale, samo što neće. Sve im funkcioniše fenomenalno, Miško drma a političari kupuju nekretnine i obezbeđuju unuke. Narod ko ... da se ne izražavam.
    Zar narod nije najmudriji...rece Kostunica...




    Ako je tebi realno da sve poskupljuje godinama u nazad a plata ti ostaje ista onda ne znam šta dalje da pričam sa tobom.
    Poskupljuje jer je konkurencija takva a plata se daje naspram trzista...


    Back in red!

  10. #340

    Odgovor: Srbija danas i sutra

    Citat maleni kaže: Pogledaj poruku
    A sta je predhodilo toj zadnjoj deceniji??
    Naravno da ne mozes od nicega napraviti nesto a pogotovo ne na nacin po tekstu Dimovica...
    Najlakše od svega je naći opravdanje za nešto kakve veze ima šta je prethodilo zadnjoj deceniji? Ako ja mogu da se ponašam normalno i poštujem zakone, zbog čega to ne bi mogli i ostali u državi da rade a najpre oni koji vide državu? "Ne može se od ničega napraviti nešto" je jasna sintagma koja potvrđuje tvoje mirenje sa stanjem stvari. Šta je prethodilo... šta se radi u zadnjoj deceniji to je poenta! Dok su jedni bezobrazno bogati i bahato se rasipaju, drugi gladuju. U Narodnoj skupštini 2008. pojelo se preko milion ćevapa, bilo skoro na vestima. A imaš li predstavu koliko se baca hrane koju žderonje ne pojedu. Znaš li koliko košta hrana i piće u skupštinskom restoranu a koliko studenti plaćaju u studentskim menzama? Pa čekaj, je li student ima bolja primanja od narodnog poslanika pa obrok plaća skuplje a o kvalitetu jednog i drugog obroka da ne govorimo... naravno, za sve ćemo da krivimo period iz devedesetih i da nastavimo da teramo po starom


    E to! Eto drustva u nasem rangu!

    A trudili smo se odma od 90-e...
    Fino, ako nastaviš sa ovakvim neozbiljnim opaskama završavamo svaki razgovor.

    Jbg...kad je valjao i Kostunici jer narod najbolje zna...
    Tvoj problem je što sve posmatraš sa političkog aspekta. Znaš koliko mene boli ćošak za Koštunicu ili bilo kog političara u celoj priči. Svi su ista bagra.

    Zato sto je suvise vremena proslo i oni su se uvukli u sve pore...nazalost.
    Jaoooo, pa kako su onda Karića onako ekspresno eleminisali? Sve se može kada se hoće, ako ništa drugo mogu ih naterati da poštuju zakon, da plaćaju porez, da ih oporezuju kako treba a ne da skidaju procenat penzionerima i od bednih primanja od 20 000 rsd.


    Zato sto je vecinu tih stvari jeftinije uvesti nego napraviti u Srbiji...stvar interesa kapitala...nazalost...


    Jesi gledao tesnu kožu, kada Šojić priča onu priču "ja uvalim preduzetje u g0vna i onda vi dodjete i kupite preduzetje....". A ti vidi kada je snimljen film tesna koža i koliko godina unazad se to radi. Ti nešto pričaš da je jeftinije uvesti... ne radi se o tome! Da li se nekada zapitaš što je mleko skupo? Da li se sećaš koliko si pivara imao u Srbiji i koji je kvalitet piva bio, a sada piješ bućkuriš koji ti prodaje Hajneken (i po kojoj ceni). Pa koliko ima monopolista u državi....



    Poskupljuje jer je konkurencija takva a plata se daje naspram trzista...


    Pa šta treba, da ti nabrojim građanske i radničke revolucije od 18. veka pa do danas? Izvoli počni odavde.



  11. #341

    Odgovor: Srbija danas i sutra

    Citat Turkmenbashi kaže: Pogledaj poruku
    Najlakše od svega je naći opravdanje za nešto kakve veze ima šta je prethodilo zadnjoj deceniji? Ako ja mogu da se ponašam normalno i poštujem zakone, zbog čega to ne bi mogli i ostali u državi da rade a najpre oni koji vide državu? "Ne može se od ničega napraviti nešto" je jasna sintagma koja potvrđuje tvoje mirenje sa stanjem stvari. Šta je prethodilo... šta se radi u zadnjoj deceniji to je poenta! Dok su jedni bezobrazno bogati i bahato se rasipaju, drugi gladuju. U Narodnoj skupštini 2008. pojelo se preko milion ćevapa, bilo skoro na vestima. A imaš li predstavu koliko se baca hrane koju žderonje ne pojedu. Znaš li koliko košta hrana i piće u skupštinskom restoranu a koliko studenti plaćaju u studentskim menzama? Pa čekaj, je li student ima bolja primanja od narodnog poslanika pa obrok plaća skuplje a o kvalitetu jednog i drugog obroka da ne govorimo... naravno, za sve ćemo da krivimo period iz devedesetih i da nastavimo da teramo po starom
    Ma nema nikakve veze. Eto nesto nas strefilo i nikako da provalimo sta i kako...
    Srbija danas i sutra...
    Back in red!

  12. #342

    Odgovor: Srbija danas i sutra

    Citat Turkmenbashi kaže: Pogledaj poruku
    Vlast narodu![/SIZE]

    Narod u Srbiji nema kontrolu nad sopstvenim životom. Nepravedni sistem u kojem bogati pojedinci imaju sve poluge vlasti u svojim rukama, stavlja malog čoveka u robovski položaj.
    Свугде у свету контролу има мала група на врху, нигде широке народне масе. Има нас 5-6 милијарди, у Србији 10 милиона... јако тешко је организовати племенске скупштине

    Свугде контролу има мала група на врху, то није проблем, тако мора. Проблем је шта та група ради.
    Да ли је то социјалдемократија типа Скандинавских земаља где сви живе пристојно или Латинска Америка, где имаш 5% најбогатијих, 15% оних који чине њихов апарат и 85% сиромашних... капитализам је и једно и друго.

    On nema nikakva prava ni imovinu, zakoni se donose na njegovu štetu, lični i porodični život mu je potpuno razoren jer nema sredstava koja će mu omogućiti nešto više od golog opstanka. Vladajuće strukture su potpuno odvojene od građana koji je biraju na izborima. One ne štite interes svojih birača već krupni kapital i organizovani kriminal koji upravljaju Srbijom. Državni budžet se puni iz džepova sirotinje umesto da se uvedu visoki porezi za one koji poseduju sve u državi. Narodni glas se nigde ne čuje, jer on nema svoje prave predstavnike ni u parlamentu ni u ostalim državnim institucijama. Mediji su u rukama bogatih elita i služe da obmanjuju javnost i ulepšavaju stvarnost, koja nije ružičasta već crna i duboko iščašena.
    И именима - ту власт контролишу Борис Тадић, Млађан Динкић, Ивица Дачић, а учествују и Ненад Чанак, Иштван Пастор...

    Медији кад не улепшавају стварност не причају о томе шта раде власт и тајкуни - већ плаше просечног Србина навијачима, нацистима, онима који би да ратују... како рече Морфео, опозиција не воли власт јер не улепшава стварност

    Медији не улепшавају стварност, само скрећу пажњу на ствари које нису централне, хулиганизам, насиље, нетрпељивост према геј парадама, црну хронику...

    Srednja pokretačka klasa je skroz uništena. U društvu postoje samo dva staleža mali postotak nove elite koja je sastavljena od tajkuna, političara i njihovih porodica i velika većina siromašnog naroda koga predstavnici plutokratije često nazivaju građanima drugog reda.
    Овде г. Феђа греши - никад богата елита не може да функционише сама. Увек има одређен постотак људи који су њен апарат. Државни, страначки, медијски, војно-полицијски...

    Studenti kao nosioci društvenih promena su podjarmljeni prelaskom na bolonjski sistem visokog školstva, naterani da jurcaju bodove za upis umesto da razvijaju svest o pravim životnim vrednostima. Bolonja nije ništa drugo do puko sredsvo kojim se mladi ljudi pretvaraju u jeftinu polu-obučenu radnu snagu u funkciji stalnog povećanja profita.
    Болоња је дакле упропастила онај наш дивни систем школовања.
    Студирање и треба да буде у служби повећања профита, тј. школовања људи који ће да раде, студенти не служе да руше власт.

    Баш је стари систем школовања развијао свест о вредностима... а студенти на западу су глупи и потлачени? Нисам сигуран.

    Енергија младих се скреће у материјализам одавно, још од РАФа кад су студенти постављали бомбе у америчким базама... није то последица Болоње.

    Srbija nije suverena, već naprotiv, marionetska država koja ispunjava naloge velikih sila i udovoljava njihovim imperijalističkim težnjama. Njene finansije i ekonomija su pod kontrolom Svetske banke i Međunarodnog monetarnog fonda, vojska se sprema da postane pešadija NATO pakta, a politika se prilagođava preporukama od spolja, umesto da prevashodno štiti unutrašnje interese i vodi brigu o sopstvenom narodu.
    Да се не зајебавамо, суверенитет не постоји. Да би био суверен, мораш да будеш јак.
    Док су Србијом владали паметни људи Србија није мислила да је суверена већ се трудила да своје интересе уклопи са интересима великих сила.
    Неко је овде озбиљно схватио да је Броз био суверен, несврстаност, савезништво са Индијом и сличне бедастоће.
    НАТО је свуда око нас, у НАТО су све земље Европе са изузецима који нису вредни помена...

    Nacionalna privreda je do temelja upropašćena kako bi napravila mesto multinacionalnim korporacijama i uvozničkom lobiju domaćih tajkuna koji zastupaju interese tih kompanija.
    Ко је то урадио и ко то ради, имена, политичара и странака.

    Ове уопштене анализе немају смисла.

    Mala i srednja preduzeća se svakodnevno gase pod pritiskom slobodne konkurencije sa kojom ne mogu da se izbore.
    Укинимо слободну конкуренцију!

    Генијално... гасе се због сиве економије. А укидање конкуренције... аман?

    Poljoprivrednici iz dana u dan sve više propadaju i prinuđeni su da se sele u gradove. Sela ostaju pusta, a sva kvalitetna zemlja koncentriše se u rukama krupnih zemljoposednika. Srbija ima potencijal da postane jedan od najvećih proizvođača prehrambenih proizvoda u Evropi, a ipak ogroman broj ljudi u zemlji gladuje!
    Пропадање села траје 55 година минимум, а урбанизација је и глобални феномен.
    Само не ове приче како Србија може да храни пола Европе, само то не!
    Људи не гладују зато што Србија не може да произведе храну већ зато што не могу да зараде да је купе. Дакле, није проблем у производњи хране већ у незапослености и ниском стандарду. А то се не решава тако што ће сваком да се да парче земље да је обрађује. У Холандији која је пољопривредна велесила у пољопривреди ради око 4% станивништва.

    Sasvim je jasno da u ovakvom eksploatatorskom i zločinačkom sistemu nema mesta za popravni. Sva nastojanja da se stvarnost koriguje kroz institucije su uzaludna, jer su te institucije i stvorene da bi branile interese vladajuće klase. Mali čovek uvek naiđe na zid kad krene da zatraži pravdu. Periodično popuštanje ventila u vidu ispunjavanja sitnih zahteva građana u predizbornim kampanjama, daleko su od istinske slobode i kvaliteta života koje zahtevamo. Nama nisu potrebne humanitarne akcije, da bogataši stresu mrvice sa svojih trpeza u prljave šake razularene rulje. Nama je potrebna nova podela resursa i bogatstva u čijem smo stvaranju svi učestvovali zajedno sa našim roditeljima i precima. To što je oteto od naroda mora de se vrati po svaku cenu, milom ili silom. Sirotinji nije potrebna milostinja već mogućnost da pristojno živi od sopstvenog rada i da u starosti ne mora da se ponižava.
    Институције су институције, оне су онакве како се користе.

    Нова расподела ресурса и богатства? Не друг Маркс и Лењин опет! Ако хоћемо пристојан живот, погледајмо које земље га имају и како су до њега дошле. А то нису Северна Кореја и Еритреја.

    Nama ne trebaju novi izbori da bi birali stare lopove, nama je potreban novi - pravedniji sistem. Nije bitno da li će se taj sistem zvati demokratija, komunizam, socijalna država ili kako god mu drago. Bitno je da pravda bude zadovoljena, a da šansa važi za svakoga. Imena su nevažna, jer su u ime demokratije i komunizma činjeni neki od najvećih zločina čovečanstva. Potrebna nam je vlast naroda, a ne vlast nad narodom. Nema više šminkanja akrepa stvarnosti jer nas to samo odvraća od pravog puta. Kuća koja je sagrađena na trulim temeljima se ne popravlja već ruši i gradi ponovo.
    Шта значе ове велике речи? Да измислимо неки посебан систем као Гадафи?
    Демагогија.

    Potrebno je ozbiljno povezivanje i organizacija. Priključivati se svakom obliku narodnog protesta. Podržati demonstracije studenata, štrajkove radnika i radničkih sindikata, uključivati se u male građanske inicijative vaših komšija i sugrađana. Nema mirenja sa zlom sudbinom. Pasivnost i apatija su zidovi naših modernih ćelija. Nekada smo znali da se borimo za druge u isceniranim revolucijama, sada je vreme da izađemo na ulice radi sebe i svoje dece. Ne smemo podleći strahu, jer mi više nemamo šta da izgubimo, a možemo mnogo toga da dobijemo, uključujući sopstvenu slobodu. Makar sve trajalo 5 minuta, znaćemo da smo ipak pokušali da se borimo. Još su Platon i Aristotel zaključili da državna vlast mora da bude pravedna i moralna da bi imala svoju legitimnost. Pošto vlast u Srbiji ne poseduje pravdu, moral i slobodu kao ključne elemente legitimnosti, ona gubi pravo da upravlja narodom.
    Да се не зајебавамо, нигде народ на радној акцији или у револуцији није створио ни систем ни благостање.
    Систем се ствара еволуцијом.
    Грађани треба да се што више укључују, али друштво где ће сви грађани да се баве политиком је утопија.
    Комшијске револуције... мсим...

    Predstavnici Pariske komune koji su kratko vreme zauzeli ulice Pariza 1871. godine su u svom manifestu napisali: Proleteri Pariza usled poraza i izdaje vladajućih klasa shvatili su da je kucnuo čas kada oni moraju spasavati situaciju, uzimajući u svoje ruke vođenje javnih poslova... Oni su shvatili da je njihova najviša dužnost, i apsolutno pravo, da sami postanu gospodari svoje sudbine.

    Feđa Dimović
    А Француска револуција је донела благостање грађанима? То је решење за пристојан живот и добар стандард?

    Bolna istina. Lepo je rekao moj kolega, u Srbiji ili pasoš ili partijsku knjižicu u ruku. Hoće li opet doći vreme kada će svi imati partijsku knjižicu (neke stranke)? Interese birača više niko ne zastupa. Sve teže je naći posao a da to nije uslovljeno partijskom pripadnošću a funkcije po javnim preduzećima se dele kao partijski plen. Šta bi sa konkursom? O Tajkunima i sprezi sa političarima ne vredi više trošiti reči, Feđa je sve rekao u ovih nekoliko redova i u još nekoliko tekstova ranije. Nema ko da prodrma i probudi ovaj smušeni narod, a dok se to desi biće malo kasno.
    Ово што ми имамо данас је првобитна акумулација капитала. Виђено у историји земаља које су данас земље са највећим стандардом. Виђено и у историји многих пропалих јужноамеричких и афричких држава.
    Шта конкретно Феђа предлаже, поред тога што пише демагогију?
    За землю родную не на жизнь а на смерть
    Воевал с врагами Володимир князь
    Многая лета
    Многая лета
    Многая лета
    Русской земле

  13. #343

    Odgovor: Srbija danas i sutra

    Citat yossarian kaže: Pogledaj poruku
    Свугде у свету контролу има мала група на врху, нигде широке народне масе. Има нас 5-6 милијарди, у Србији 10 милиона... јако тешко је организовати племенске скупштине

    Свугде контролу има мала група на врху, то није проблем, тако мора. Проблем је шта та група ради.
    Да ли је то социјалдемократија типа Скандинавских земаља где сви живе пристојно или Латинска Америка, где имаш 5% најбогатијих, 15% оних који чине њихов апарат и 85% сиромашних... капитализам је и једно и друго.
    Upravo o tome se i radi. U zapadnim kapitalističkim društvima bar imaš neka prava i nisi u robovskom položaju radim da bi živeo. Ovo što sada imamo u Srbiji je neka vrsta plaćenog ropstva a da može bolje siguran sam da može. Baš u nastavku teksta se govori o nepravednoj raspodeli kapitala i resursa, npr na zapadu je Ok da imaš i da spadaš u tih 5% ali te država oporezuje srazmerno tome koliko imaš. Kod nas se guli sirotinja dok tih 5% ne plaća ni delić koliko zarađuju. Koliko je bogatih Nemaca pobeglo u Švajcarsku baš zbog poreza, jer će tamo prvo da se uzme od bogatih pa tek na kraju da se dodatno oporezuje siromašni sloj. Kod nas totalno obrnuto u Švedskoj npr isto, kada nastupi kriza, prvo će se bogatima rebnuti porez i to su ti najbolji primeri gde izabrani predstavnici štite interes svojih birača, odnosno građana. Ovde Mišković sastavlja vladu maltene...
    Tačno je da i u drugim državama mali procenat drži poluge vlasti, ali ti kao građanin imaš mogućnost da utičeš na vlast i da ih sprečiš da donose odluke koje bi štetile građanima, radnicima itd. Jaki sindikati, dobri zakoni koji štite građane, jake nevladine organizacije (i ovde ih ima ali se bave nekim drugim stvarima) itd.


    Овде г. Феђа греши - никад богата елита не може да функционише сама. Увек има одређен постотак људи који су њен апарат. Државни, страначки, медијски, војно-полицијски...
    Nije daleko od istine. Razlika između siromašnih i bogatih je sve veća, neki srednji stalež još uvek postoji ali ne bih rekao da zauzima neki značajan procenat društva a zapravo bi trebao da to bude najbrojniji stalež. Siromašnih u Srbiji ima mnogo! I što je još gore, taj broj vremenom raste i istovremeno se disparitet između bogatih i siromašnih sve više povećava. Misliš da prosečan vojnik ili policajac sa svojim primanjem spada u srednji stalež?



    Болоња је дакле упропастила онај наш дивни систем школовања.
    Definitivno je upropastila. Na jako malom broju fakulteta je bolonja primenjena da to ima nekog smisla. I to znaš na koga se Srbija ugledala i čija je iskustva primenila pri uvođenju bolonjskog sistema studiranja, na Litvaniju! Studiranje uopšte nije ubrzano, broj studenata koji se prima po fakultetima uopšte nije usklađen sa tražnjom određenih kadrova na tržištu rada u državi, ovo bolonjsko studiranje kod nas nema veze sa onim na zapadu... nebo i zemlja, da ne upotrebim neku manje pristojnu komparaciju. Stari sistem nije bio idealan, ali je školovao dobre kadrove. Novi sistem je takav da bez završenog mastera ti je fakultet ono što je do sada bila viša škola. Zaista napredak u reformi visokog obrazovanja I naravno da studenti ne služe za to da ruše vlast, ali se neki i dalje sećaju studentskih protesta, otpora itd.

    Да се не зајебавамо, суверенитет не постоји. Да би био суверен, мораш да будеш јак.
    Istina, suverenitet je dosta rastegljiv pojam kada su u pitanju države kakva je Srbija, mada ja bih rekao da se u tekstu više radi o našoj glupoj poslušnosti a ne nedostatku kurčevitosti iz prošlog vremena. To koliko smo "suvereni" odnosno dokle naše sluganjstvo ide ima primera na prečac. Zašto je morao da se usvoji baš ovakav statut Vojvodine? Prvo ga iskritikovali pa posle sve polizali i dali više nego što se tražilo...

    Укинимо слободну конкуренцију!

    Генијално... гасе се због сиве економије. А укидање конкуренције... аман?
    Ne radi se o ukidanju konkurencije, nego o zaštiti malih prozvođača umesto da ih država reketira. Na zapadu, mali proizvođači dogovaraju sa državom i sa kupcima cenu otkupa za njihov proizvod. Ovde ti država ponudi takvu cenu da si radio mesecima da bi bio na nuli, nemaš račun da radiš jer je cena otkupa (jabuke npr) mizerija i onda lepo bacaš i povlačiš se polako iz posla a jabuka se uvozi iz... 'ebem li ga odakle. Nekada smo bili No1 proizvođači šljive, zašto država ne bi investirala u proizvodnju kako bi to opet postao naš značajan izvozni brend?

    Ili recimo mleko, zbog čega je cena mleka tako visoka kod nas? Konkurencija? Pa Salford je pokupovao sve moguće mlekare i šta je pogasio šta nije tako da drže sigurno jedno 90% tržišta u zemlji. Pa nije se pančevačka mlekara ugasila zbog sive ekonomije, nego su gospoda lepo kupili pa zatvorili. Nisu kupili mlekaru, nego tržište! Kupili potrošače i to im se isplatilo za relativno kratko vreme.

    A uvoznički lobi je tek posebna priča. Pa oni su najveći grivci što imamo ovoliki spoljnotrgovinski deficit. Pa da li je normalno da Srbija uvozi luk, paradajz, krompir, jagode itd? Ili više logike ima da se investira u poloprivredu kako bi se pojeftinila proizvodnja. Naravno sasvim slučajno je većina obradivog zemljišta u vlasništvu Delta M, MK komerca, Matijevića i ostalih... sve to ne bi bilo katastrofa da se ta zemlja obrađuje, nego se kupuje za male pare i čeka se ulazak u EU kada će cena obradivog zemljišta dobro porasti, a usput se gase mali proizvođači.


    Пропадање села траје 55 година минимум, а урбанизација је и глобални феномен.
    Само не ове приче како Србија може да храни пола Европе, само то не!
    Људи не гладују зато што Србија не може да произведе храну већ зато што не могу да зараде да је купе. Дакле, није проблем у производњи хране већ у незапослености и ниском стандарду. А то се не решава тако што ће сваком да се да парче земље да је обрађује. У Холандији која је пољопривредна велесила у пољопривреди ради око 4% станивништва.
    Mislim da Holandija uopšte nije dobar primer da se poredimo sa njima, države poput Holandije, Belgije i sl mogu da imaju samo 4% stanovništva u poljprivredi obzirom na njihovu ekonomiju, industriju i sve. Neće jedna Norveška da se bavi poljoprivrednom, nego će da eksploatiše naftu, razvija industriju, sektor usluga itd. Meni iskreno nije normalno da jedan Izrael proizvodnjom hrane podmiruje svoje potrebe i još izvozi a mi uvozimo sve što možemo da sami proizvedemo. Propadanje sela uopšte nije dobro za Srbiju, ne samo što se dešava depopulizacija delova države nego ćemo ostati na ovome da hranu uvozimo umesto da je sami proizvodimo i izvozimo. Mi bi sigurno mogli da podmirimo deo ruskog tržišta sa hranom a uopšte ne koristimo trgovinski aranžman koji sa njima imamo. Naravno da je tupava priča da možemo da hranimo pola Evropa (onda Ukrajina i Mađarska mogu ceo Svet) ali propuštamo šansu da budemo izvoznici ako ništa drugo voća koje ne uspeva u većem delu Evrope. Nije rešenje dati svakome parče zemlje da se obrađuje, nije o tome ni reč, ali sigurno nije rešenje neulagati u vlastitu poljoprivredu i samo uvoziti iz Azije, Afrike ili Amerike.


    Шта значе ове велике речи? Да измислимо неки посебан систем као Гадафи?
    Демагогија.
    Kada bi se malo manje kralo i rasipalo... nema potrebe da izmišljamo bilo šta. Jedino kada bi novu političku elitu mogli da izmislimo, međutim oni koji bi i moglu da povuku ovu državu napred su je dobrim delom napustili.


    Ово што ми имамо данас је првобитна акумулација капитала. Виђено у историји земаља које су данас земље са највећим стандардом. Виђено и у историји многих пропалих јужноамеричких и афричких држава.
    Шта конкретно Феђа предлаже, поред тога што пише демагогију?
    Pa da narod prestane da ćuti na svaku glupost koju država napravi. Znaš kada bi u npr Grčkoj prošli da se za jednog bilmeza da milion $ iz džepa građane jer je nekome u belom svetu razbio nos... Jedni kradu i rasipaju, dok drugi gladuju i svi ćute. Zato sam i spomenuo sve one sindikate, nevladine organizacije itd. Na zapadu oni pokreću radnike i građane, ne daju državi da im zavrće uši kako im se digne. Ovakvo stanje stvari nikako neće dovesti do toga da Srbija postane razvijena država koja se oslanja na sopstvene potencijale i resurse. Samo činjenica koliko ljudi napušta Srbiju je da staviš prst na čelo i da razmisliš gde vodiš državu. Da li je bitniji Mišković, ili Srbija?

    Izlazak na ulicu ne mora obavezno da znači revoluciju, rušenje režima itd. Izlazak na ulicu, generalni štrajk, građanske inicijative sve to utiče na vlast i na politiku prema građanima. Spomenuo sam Italiju, Francusku, Grčku, Nemačku itd. Kod nas sve može... samo ne može da se uvede fiskalizacija advokatima, e to ne može. Tu se rad države blokira očas posla i ljudi se izbore za svoja prava. Ostale ko...



  14. #344

    Odgovor: Srbija danas i sutra

    Citat Turkmenbashi kaže: Pogledaj poruku
    Upravo o tome se i radi. U zapadnim kapitalističkim društvima bar imaš neka prava i nisi u robovskom položaju radim da bi živeo. Ovo što sada imamo u Srbiji je neka vrsta plaćenog ropstva a da može bolje siguran sam da može.
    Плаћеног ропства... све је релативно. Србија по квалитету живота спада у прву трећину земаља у свету.
    Али ето, нећемо да се поредимо са црнцима.
    Ово што сад имамо у Србији је велика незапосленост, релативно ниске плате, не баш неку заштиту радника, сиву економију, рад на црно... све су то одлике првобитне акумулације капитала. Онога што су на западу имали пре 50-100 година. Можемо то назвати и мало плаћеним ропством, али ако желимо да добијемо на драматици

    Наравно да може боље, питање је како може боље, односно шта је потребно да буде боље. Декретно подизање плата, терање послодаваца да држе и плаћају раднике које не могу да плате, измишљање новог система... ништа од тога није решење.

    Baš u nastavku teksta se govori o nepravednoj raspodeli kapitala i resursa, npr na zapadu je Ok da imaš i da spadaš u tih 5% ali te država oporezuje srazmerno tome koliko imaš. Kod nas se guli sirotinja dok tih 5% ne plaća ni delić koliko zarađuju. Koliko je bogatih Nemaca pobeglo u Švajcarsku baš zbog poreza, jer će tamo prvo da se uzme od bogatih pa tek na kraju da se dodatno oporezuje siromašni sloj. Kod nas totalno obrnuto u Švedskoj npr isto, kada nastupi kriza, prvo će se bogatima rebnuti porez i to su ti najbolji primeri gde izabrani predstavnici štite interes svojih birača, odnosno građana. Ovde Mišković sastavlja vladu maltene...
    Најодвратнији пример сам видео синоћ на РТС1, она авет од Мићуновића објашњава резултате анкете да је народу дражи социјализам од капитализма јер су ето фабрике које смо ми наводно градили продате, па је дошао неко са сумњивим капиталом, па их отерао...
    А Николић му каже - да ли сте ви нормални, па ви сте на власти док се све то дешава, и ви то сад критикујете.
    Као оно, јесте, у праву су радници, није у реду то што се дешава... па ко је на власти и ко то дозвољава Мићуне бабо ниједна??
    Па онда вађење, то су ратни профитери.
    Лепо му каже Николић, па што их нисте похапсили? Знате неког ко је ратни профитер?
    А Чедица се убацује да је закон о приватизацији који је донео ДОС био најбољи у источној Европи...

    Код нас су медији под контролом, зато стално добијамо овакве критике - политичари су под контролом тајкуна. Добро, истина, а који су то политичари? Имају ли има и презиме, странку или су то неки анонимни политичари?
    Није далеко од истине да су сви купљени, али треба прозивати највише оне који су на власти.

    Дакле, код нас је влада под утицајем најбогатијих, као и свугде у свету. Проблем је што владе вани бар мало мисле и о обичном човеку, истина све мање, али морају бар донекле. Код нас изгледа нимало.

    Tačno je da i u drugim državama mali procenat drži poluge vlasti, ali ti kao građanin imaš mogućnost da utičeš na vlast i da ih sprečiš da donose odluke koje bi štetile građanima, radnicima itd. Jaki sindikati, dobri zakoni koji štite građane, jake nevladine organizacije (i ovde ih ima ali se bave nekim drugim stvarima) itd.
    Нисам сигуран да ни на западу грађанин може нешто пуно. Могу групе грађана, опозиционе странке, НВО, медији, струковне организације, интересне групе... погледајмо само који утицај има геј лоби.

    Али ми немамо ни независне групе грађана ни независне НВО ни независне синдикате ни независне медије, а опозиција је под контролом истих људи као власт малтене.

    При томе у целој источној Европи влада идеологија неолиберализма, типа сви су појединци и нек се сви сами снађу, нема влада никакве везе са економијом и стандардом...

    Nije daleko od istine. Razlika između siromašnih i bogatih je sve veća, neki srednji stalež još uvek postoji ali ne bih rekao da zauzima neki značajan procenat društva a zapravo bi trebao da to bude najbrojniji stalež. Siromašnih u Srbiji ima mnogo! I što je još gore, taj broj vremenom raste i istovremeno se disparitet između bogatih i siromašnih sve više povećava. Misliš da prosečan vojnik ili policajac sa svojim primanjem spada u srednji stalež?
    Мислим да је истина негде на средини, има доста тог "средњег сталежа", али опет има недопустиво много сиромашних...

    Definitivno je upropastila. Na jako malom broju fakulteta je bolonja primenjena da to ima nekog smisla. I to znaš na koga se Srbija ugledala i čija je iskustva primenila pri uvođenju bolonjskog sistema studiranja, na Litvaniju! Studiranje uopšte nije ubrzano, broj studenata koji se prima po fakultetima uopšte nije usklađen sa tražnjom određenih kadrova na tržištu rada u državi, ovo bolonjsko studiranje kod nas nema veze sa onim na zapadu... nebo i zemlja, da ne upotrebim neku manje pristojnu komparaciju. Stari sistem nije bio idealan, ali je školovao dobre kadrove. Novi sistem je takav da bez završenog mastera ti je fakultet ono što je do sada bila viša škola. Zaista napredak u reformi visokog obrazovanja I naravno da studenti ne služe za to da ruše vlast, ali se neki i dalje sećaju studentskih protesta, otpora itd.
    Каква је реформа нисам сигуран, али знам који је просек студирања, знам за предмете на појединим факултетима који се полажу у просеку по две године... нешто је требало мењати дефинитивно.

    Наравно да се сећам студентских протеста, отпора и сл, али не треба реформа високог образовања од студената да прави антирежимску војску.

    Istina, suverenitet je dosta rastegljiv pojam kada su u pitanju države kakva je Srbija, mada ja bih rekao da se u tekstu više radi o našoj glupoj poslušnosti a ne nedostatku kurčevitosti iz prošlog vremena. To koliko smo "suvereni" odnosno dokle naše sluganjstvo ide ima primera na prečac. Zašto je morao da se usvoji baš ovakav statut Vojvodine? Prvo ga iskritikovali pa posle sve polizali i dali više nego što se tražilo...
    Кукање за суверенитетом је једно, а критиковање слепе послушности друго. За ово друго си потпуно у праву, Феђа за прво није.

    Ne radi se o ukidanju konkurencije, nego o zaštiti malih prozvođača umesto da ih država reketira. Na zapadu, mali proizvođači dogovaraju sa državom i sa kupcima cenu otkupa za njihov proizvod. Ovde ti država ponudi takvu cenu da si radio mesecima da bi bio na nuli, nemaš račun da radiš jer je cena otkupa (jabuke npr) mizerija i onda lepo bacaš i povlačiš se polako iz posla a jabuka se uvozi iz... 'ebem li ga odakle. Nekada smo bili No1 proizvođači šljive, zašto država ne bi investirala u proizvodnju kako bi to opet postao naš značajan izvozni brend?
    Приметићеш да то што пише Феђа и то што пишеш ти нису ни изблиза исте ствари

    И ти би пуно, да се држава бави таквим тричаријама као што су шљиве... све ће то Свето Тржиште да среди само од себе... кад уђемо у ЕУ... и привучемо море инвестиција... а и ти потежеш неке небитне теме док хулигани дивљају по Србији...

    Ili recimo mleko, zbog čega je cena mleka tako visoka kod nas? Konkurencija? Pa Salford je pokupovao sve moguće mlekare i šta je pogasio šta nije tako da drže sigurno jedno 90% tržišta u zemlji. Pa nije se pančevačka mlekara ugasila zbog sive ekonomije, nego su gospoda lepo kupili pa zatvorili. Nisu kupili mlekaru, nego tržište! Kupili potrošače i to im se isplatilo za relativno kratko vreme.
    И опет, ти се жалиш на монопол а Феђа на конкуренцију... ти си у праву, он није.

    A uvoznički lobi je tek posebna priča. Pa oni su najveći grivci što imamo ovoliki spoljnotrgovinski deficit. Pa da li je normalno da Srbija uvozi luk, paradajz, krompir, jagode itd? Ili više logike ima da se investira u poloprivredu kako bi se pojeftinila proizvodnja. Naravno sasvim slučajno je većina obradivog zemljišta u vlasništvu Delta M, MK komerca, Matijevića i ostalih... sve to ne bi bilo katastrofa da se ta zemlja obrađuje, nego se kupuje za male pare i čeka se ulazak u EU kada će cena obradivog zemljišta dobro porasti, a usput se gase mali proizvođači.
    Побогу, ти се овиме бавиш, а толики неонацисти харају Србијом

    Mislim da Holandija uopšte nije dobar primer da se poredimo sa njima, države poput Holandije, Belgije i sl mogu da imaju samo 4% stanovništva u poljprivredi obzirom na njihovu ekonomiju, industriju i sve. Neće jedna Norveška da se bavi poljoprivrednom, nego će da eksploatiše naftu, razvija industriju, sektor usluga itd. Meni iskreno nije normalno da jedan Izrael proizvodnjom hrane podmiruje svoje potrebe i još izvozi a mi uvozimo sve što možemo da sami proizvedemo.
    Пример је јер се економски проблеми Србије неће решити тако што ће се пролетаријат вратити на село, и свако ће постати суперуспешан индивидуални произвођач... и да је питање увоза хране питање нечег другог, а не размаженог света који хоће у Београд.

    Propadanje sela uopšte nije dobro za Srbiju, ne samo što se dešava depopulizacija delova države nego ćemo ostati na ovome da hranu uvozimo umesto da je sami proizvodimo i izvozimo. Mi bi sigurno mogli da podmirimo deo ruskog tržišta sa hranom a uopšte ne koristimo trgovinski aranžman koji sa njima imamo. Naravno da je tupava priča da možemo da hranimo pola Evropa (onda Ukrajina i Mađarska mogu ceo Svet) ali propuštamo šansu da budemo izvoznici ako ništa drugo voća koje ne uspeva u većem delu Evrope. Nije rešenje dati svakome parče zemlje da se obrađuje, nije o tome ni reč, ali sigurno nije rešenje neulagati u vlastitu poljoprivredu i samo uvoziti iz Azije, Afrike ili Amerike.
    Наравно да пропадање села није добро... и остало си у праву

    Kada bi se malo manje kralo i rasipalo... nema potrebe da izmišljamo bilo šta. Jedino kada bi novu političku elitu mogli da izmislimo, međutim oni koji bi i moglu da povuku ovu državu napred su je dobrim delom napustili.
    Феђа предлаже неки нови систем, ти не.

    Елита се не измишља... чак не мислим да је то толико питање људских ресурса, увек има довољно способних људи... које систем исквари или искористи... систем се не мења променом људи...

    Pa da narod prestane da ćuti na svaku glupost koju država napravi. Znaš kada bi u npr Grčkoj prošli da se za jednog bilmeza da milion $ iz džepa građane jer je nekome u belom svetu razbio nos... Jedni kradu i rasipaju, dok drugi gladuju i svi ćute. Zato sam i spomenuo sve one sindikate, nevladine organizacije itd. Na zapadu oni pokreću radnike i građane, ne daju državi da im zavrće uši kako im se digne. Ovakvo stanje stvari nikako neće dovesti do toga da Srbija postane razvijena država koja se oslanja na sopstvene potencijale i resurse. Samo činjenica koliko ljudi napušta Srbiju je da staviš prst na čelo i da razmisliš gde vodiš državu. Da li je bitniji Mišković, ili Srbija?
    О томе ко реагује на западу сам писао горе.

    Колико људи напушта Србију... државе су емиграционе док не постану имиграционе, такав је свет данас... то је неминовност док не достигнемо неки ниво развоја.

    Izlazak na ulicu ne mora obavezno da znači revoluciju, rušenje režima itd. Izlazak na ulicu, generalni štrajk, građanske inicijative sve to utiče na vlast i na politiku prema građanima. Spomenuo sam Italiju, Francusku, Grčku, Nemačku itd. Kod nas sve može... samo ne može da se uvede fiskalizacija advokatima, e to ne može. Tu se rad države blokira očas posla i ljudi se izbore za svoja prava. Ostale ko...
    Наравно, адвокати знају да се организују и бране, таксисти исто, педери исто, проАмериканце има ко да организује, а сиромашни необразовани средовечни радници... баш ме чуди да не знају...
    За землю родную не на жизнь а на смерть
    Воевал с врагами Володимир князь
    Многая лета
    Многая лета
    Многая лета
    Русской земле

  15. #345

    Odgovor: Srbija danas i sutra

    @ yossarian slažemo se mi da ne kažem u potpunosti, samo što ja nisam baš bukvalno i doslovce shvatio Feđin tekst, kada malo pogledaš pozadina je ista samo što Feđa ima malo radikalniji način da sve to iskritikuje. Ja nisam sklon da predviđam neku revoluciju, ali socijalni nemiri su odavno mogli (da ne napišem trebali) da se dogode ovde. Da se nešto mora menjati, mora. I to što pre.

    Nije poenta u izmišljanju nekog novog sistema, već uvođenja pravde u ovaj postojeći. Nije bitan sistem, već njegova pravednost kako je u tekstu i napisao autor. Jer tebi je faktički bilo svejedno što si živeo u socijalizmu ili komunizmu ako si imao zadovoljavajući standard i pravedno društvo i državu. Isto važi i za kapitalizam. OK je da postoje bogati ljudi ali nije ok da se bogatstvo stiče pljačkom, malverzacijama i otimanjem od usta građana.

    Upravo u ovome leži suština:
    Дакле, код нас је влада под утицајем најбогатијих, као и свугде у свету. Проблем је што владе вани бар мало мисле и о обичном човеку, истина све мање, али морају бар донекле. Код нас изгледа нимало.
    Krade se i na zapadu, ali tamo bar prvo nahrane ljude i donekle vode računa o državi i narodu. Nije Berluskoni ništa bolji od Karića.

    Нисам сигуран да ни на западу грађанин може нешто пуно. Могу групе грађана, опозиционе странке, НВО, медији, струковне организације, интересне групе... погледајмо само који утицај има геј лоби.

    Али ми немамо ни независне групе грађана ни независне НВО ни независне синдикате ни независне медије, а опозиција је под контролом истих људи као власт малтене.
    E o tome i govorim. Zato je meni neshvatljivo da država stane iza nekoga ko brani da se u njegovom preduzeću osnuje radnički sindikat i sličnih njemu... Stranke ne bih upetljavao u ovu priču, od njih više ništa ne očekujem po ovom pitanju.

    Prosto ne mogu da se ne setim ovoga



    Kada ovo budem video u Srbiji

    Каква је реформа нисам сигуран, али знам који је просек студирања, знам за предмете на појединим факултетима који се полажу у просеку по две године... нешто је требало мењати дефинитивно.
    Jeste ali ne po svaku cenu i na gore... rezultati reforme visokog obrazovanje će se videti kroz par godina a moj opšti utisak je da je sve to urađeno navrat-nanos.

    Кукање за суверенитетом је једно, а критиковање слепе послушности друго. За ово друго си потпуно у праву, Феђа за прво није.
    Ja verujem da je na to mislio. I on je dovoljno odrastao i obrazovan da zna kako stvari funkcionišu u svetu.

    Samo još ovo,
    Елита се не измишља... чак не мислим да је то толико питање људских ресурса, увек има довољно способних људи... које систем исквари или искористи... систем се не мења променом људи...
    U praksi, u privredi se na jednog stručnjaka zaposli 3-5 maminih i tatinih sinova koji veze sa vezom nemaju a visoke škole su pozavršavali ovako i onako. Umesto da se zapošljavaju stručnjaci, odalze na rad u inostranstvo. Logično bi bilo da približavanjem Evropi taj broj opada, da se više ljudi odluči za ostanak u svojoj državi a sve ide naopako. Tu mislim i na političku elitu, kada vidim ko se sve danas bavi politikom stomak mi se prevrne. Od tih i takvih, oni koji bi trebali da čine krem društva se povlače ili napuštaju zemlju. Nije sve u nezaposlenosti, ima nečega i u negativnoj selekciji što je na žalost naša odlika decenijama u nazad...



Strana 23 od 27 PrvaPrva ... 132122232425 ... PoslednjaPoslednja

Slične teme

  1. Mesto koje voliš danas sačuvaj za sutra...
    Autor Invisibleman u forumu Društvo oko nas
    Odgovora: 0
    Poslednja poruka: 22.10.2011, 17:32
  2. Vojvodina danas i sutra
    Autor Becar u forumu Politika
    Odgovora: 7
    Poslednja poruka: 24.10.2009, 19:22
  3. Od sutra okrećem novi list!
    Autor memento u forumu Psihologija
    Odgovora: 25
    Poslednja poruka: 29.05.2009, 09:50

Tagovi za ovu temu

Vaš status

  • Ne možete pokrenuti novu temu.
  • Ne možete poslati odgovor.
  • Ne možete dodati priloge
  • Ne možete prepraviti svoje poruke
  •